Porto gidas – kaip pamatyti miestą per dieną? [foto]

Noriu paklausti – ką jūs žinote apie portveiną? Jei nesate vynų ekspertas, spėju kad nedaug. Pamenu dar tuos laikus, kai svaigalus rinkdavomės pagal kainos – abarotų santykį. Kartą buvau užsirovęs ant portveino. Gelsvos spalvos vynuogių vynas ne tik gerai kalė į galvą, bet ir skonio buvo puikaus! Tokios buvo mano žinios apie portveiną. Bet po kelionės į šio puikaus vyno gimtinę turiu kuo pasidalinti ir su jumis.

Vartydamas Ryanair žurnalą, kuriuos dalina stiuardesės skrydžio metu, radau Europos miestų žemėlapį. Buvo pažymėti miestai, į kuriuos skraidina šis mažų sąnaudų airių vežėjas. Paklausiau Skaistės, kur norėtų skristi kitą kartą. Kalendorinė žiema diktavo pietietiškas madas – į Portugaliją! Idėja patiko ir man. Visas abejones išsklaidė per travel channel pamatyta Algarvės  vandenyno pakrantė.

Ieškant pietietiškų krypčių pigių skrydžių, netikėtai išlindo variantas už 60 eurų į Porto. Ir be nakvynės tarpiniam oro uoste. Skaistė žaibiškai suderino darbo reikalus, todėl po keliolikos minučių galėjome džiaugtis gardžiu kąsneliu!

Kelionės plano specialiai nesudarėme – viskas turi vykti ekspromtu. Savotiškas eksperimentas, kuris garantavo nuotykius. Skaistė domėjosi portugališka virtuve, o aš – kur žemėlapyje yra Porto, Faro bei Lisabona. Suradau tik nemokamą sofkutę pirmai nakčiai, žinoma pasinaudojęs couchsurfingu.

Oro uoste mus pasitiko storuliukas Paolo. Jo mašinoje tik viena sėdynė keleiviui, tai padarė du reisus kol atsidūrėme jaukiuose namuose Porto priemiestyje. Kol Skaistė mėgavosi arbata, neatsispyriau pažinčiai su portveinu. Stiprus ir saldus, kaip tik tokį ir mėgstu.

Porto centrą su priemiesčiais, kur yra garsusis Dragao stadionas ar modernus oro uostas, jungia metro. Pildoma metro kortelė kainuoja 0.50 euro, o vienkartinis pervažiavimas tarkim nuo oro uosto iki miesto centro – 1.80 euro. Traukiniai patogūs, greiti, važiuoja maždaug kas pusvalandį. Taigi šis susisiekimo būdas pats patogiausias.

Nesame didmiesčių fanai, tačiau keletą gerų žodžių apie Porto tikrai surasiu. Porto centras – tikras architektūros muziejus. Senoviniai pastatai nerealiai išsilaikę, nepaliesti karo. Visų garsių objektų lankyti nematėme tikslo, po pusdienio vistiek jie užknisa negyvai. Bet jei kas nori labai apsikultūrinti, gali nusipirkti bilietą į turistinį kabrio autobusą. Jis suka ratus po centrą ir stoja prie tų bažnyčių. Didžiausią įspūdį man paliko traukinių stotis (Pc de Almeida Garrett), o tiksliau neapsakomo dydžio spalvotos mozaikos viduje.

Miesto panoramų fotografams Porto – totalus saldainis. Kovo vidurys truputį pagailėjo spalvų, o apsiniaukęs dangus išdegino paveiksliukų foną. Bet šalia istorinių puošmenų pulsuojanti gyvybė, senovinio bei šiuolaikinio transporto derinys, žaliosios palmių ir apelsinų zonos ir sveikatingumo takas, paplūdimys, prieplauka ir paukščių rezervatas šalia upės – daugiau nei reikia puikiems kadrams. Ir žinoma – visas kompleksas vyno rūsių ir daryklų kitame Rio Douro krante.

Pietinę upės pakrantę, kurioje prasideda jau kitas Vila Nova de Gaia miestas, okupavo vyndariai. Kilometrus besitęsiantis kvartalas priklauso vyno darykloms, kurios rūsiuose brandina milijonus litrų vyno. Kad patekti į šias tvirtoves, reikia pereiti vieną iš dviejų įspūdingo aukščio tiltų.

Vyndarių ekskursijos ir degustacijas kainuoja. Bet kai kurias daryklas galima aplankyti ir nemokamai: Taylor’s, Rozės ar Croft. Mes pasirinkome pastarąją. Ir nenusivylėme. Tik pravėrus duris pasitiko anglakalbė mergina, pavaišino vyneliu. Aplinka labai jauki, autentiška. Šalia kūrenamo židinio išvirtome į minkštus krėslus, iki artimiausios ekskursijos turėjome šiek tiek luktert. Laiko užteko apžiūrėti muziejiniams eksponatams.

Ekskursijos metu gavome atsakymus į mus dominančius klausimus. Jei esate iš arti susipažinęs su vyno gamyba, perspėju – bus įdomu. Neabejoju, kad skirtingų kompanijų portveino receptai skiriasi, papasakosiu ką sužinojome patekę į Croft rūsius.

Portveinui vynuogės auginamos kalnuotuose Duero upės slėniuose 130 km nuo Porto. Vasarą būna labai karšta ir vynuogių šaknys skverbiasi tarp uolų ieškodamos mineralų 20 metrų gilyn. Tai ypatingos vynuogių rūšys. Derliaus nuėmimo metu iš dalis vynuogių sultys spaudžiama mechaniniu būdu. Bet labiausiai prinokusios uogos, kaip ir prieš kelis šimtmečius, kubiluose minkomos kojomis. Spėkite kodėl? Atsakymas paprastas – kad nesutraiškyti kauliukų. Rankiniu tiksliau kojiniu) būdu spaustos sultys skiriamos tik ilgai brandinamiems Vintage serijos vynams. O mechaniniu – jauniems. Po trijų dienų fermentacijos, kad neprarastų saldumo, sultys užpilamos prancūzišku brendžiu ir išpilstomos į medines statines.

Po kelių mėnesių statinės laiveliais plukdomos į Porto ir gabenamos į vyno rūsius. Čia drėgmė siekia 80%. Tai garantuoja ąžuolinėse statinėse brandinamam vynui nepriekaištingą skonį. Atvykite ir patys paragaukite nemokamai! Portveinu rekomenduojama mėgautis kartu su sūriu, šokoladu arba prie mėsos patiekalų. Beje, pakrantėje prisišvartavę daugybė vyndarių laivelių.

Vakarinį laiką geriausia skirti pasivaikščiojimui šiaurine Duero krantine. Čia įrengtos retos mieste žaliosios zonos, galima stebėti paukščius rezervate, kaip žvejai ruošia tinklus vakariniam užmetimui, arba pasivažinėti senoviniu tramvajumi. O sulaukę saulėlydžio apdovanojami afigienu reginiu. Nusileidus saulei ateina puikus laikas pasigrožėti naktiniais vaizdais. O jei turite trikojį – tada ir fotografijai.

Porto senamiestis vienas seniausių Europoje, įtrauktas į Unesco paveldo zoną. Tai saugus miestas. Iki dviejų nakties važinėja metro. Stotelėse budi pareigūnai. Paolo pasakojo, kad miesto valdžia seniai išsprendė problemą su grėsmę kėlusiais narkomanais ir dabar bet kokiu paros metu vietiniai jaučiasi visiškai saugūs.

Štai toks gavosi Porto gidas. Tęsinys – Tūkstančio ir vieno paplūdimio Portugalija.

4 komentarai

  1. Aistė

    Ten pat buvau, labai patiko, nors tiek gal ir nemačiau. Laukiame tęsinio!

  2. Jurate

    Pietiniama Douro upės krante,kur yra vyno rūsiai, yra jau kitas miestas Villa Nova de Gaia.Jūsų gidas turėjo tai pasakyti.

  3. Benediktas

    Taip tai tiesa, kitam krante upės Douro yra lyg ir tas pats miestas, bet iš tiesų kitas – Villa Nova de Gaja. Ir ten yra daugybė vyno kompanijų. Ieškokite Taylor“s, nes ten dirba lietuvė iš Vilniaus. Ji veda ekskursijas lietuviškai ir anglų kalba. gal pavyks susitarti dėl Porto degustacijos. Turėkite dovanų – lietuviško juodo šokolado ir lietuviškos duonos(juodos, naminės). Sėkmės.

Parašykite komentarą