Alandai. Apibendrinimas ir patarimai

Laikas sudėti visus „taškus ant i“.

Maršrutas. Statistika tokia. Per 6 dienas numynėme 385km, vidutiniškai per dieną apie 64km. Pirmom dienom darėm po 50km, per didžiąją salą asfaltu 80 – 90km. Paskutinę karščiausia dieną 35km. Aplankėme daugiau kaip pusę Alandų komunų. Pervažiavome salyną iš rytų į vakarus ir grįžom kitu maršrutu. Pasilikome neaplankytų vietų kitam kartui. Nekišome nosies ir į Alandų sostinę Mariehamną.

Planuojantis maršrutą daugiausiai dėmesio skirkite keltų grafikams. Su Skaiste nieko iš anksto neplanavom. Maršrutą kitai dienai suplanuodavom vakare. Būtinai turėkit su savim keltų plaukiojimo grafiką. Jį rasite TIC arba pačiame kelte.

Maistas. Daržovės Alanduose ir Suomijoje labai geros kokybės ir supermarkete kainuoja tiek, kiek pas mus. Kai kur (pvz Vardo saloje) šviežių daržovių galima nusipirkti tiesiog pakelėje (burokėliai, salotos sudėta spintelėje su dėžute pinigams). Vaisių kokybė taip pat puiki, bet kainuoja truputį brangiau negu Lietuvoje. Pieno kaina kaip pas mus brangiausio negendančio. Balta duona brangesnė dvigubai. Vaisvandeniai ir kava taip pat dvigubai. Beje, neradau 3in1 Nescafe. Nebent tik Capuchino dėžutėse.

Šokoladai, saldumynai ir ledai kainuoja panašiai, kaip ir pas mus. Batonėliai brangesni.

Alkoholis brangus, todėl Suomija ne ta šalis, kur galima atsigerti alaus. O kas be jo negali, turėsit sriaubti nebrandintą myžaliuką už maždaug 2 eurus. Mes išsivertėme su Vanna Tallin puslitriu, nupirktu kelte. Toks teisingas butelaitis, plastmasinis plokščias, kaip flečkutė. Paskutinę dieną nupirkau paragauti suomiško alaus, nevertas dėmesio. Beje, ten populiarus labai silpnas alus (stiprumas 2 ar 2.5), nes yra pigesnis. Neapsigaukit!

Kempingai. Jų yra kiekvienoje didesnėje Alandų saloje. Kur didesnė turistų koncentracija, ten daugiau ir kempingų. Pavyzdžiui Eckero šiaurinėje dalyje yra trys kempingai vienas šalia kito. Bet ir atvykėlių (daugiausiai iš Švedijos, kursuoja keltas) tiek, kiek Basanavičiaus gatvėje Palangoje.

Kempingų kainos 7 – 10 eurų už palapinę. Brangiausiai mokėjome Kustavi (8 eurai už palapinę ir po 4 eurus žmogui). Čia aprašiau visas paslaugas. Tai vienintelis kempingas, kuriame atskirai nekainavo sauna ir karštas dušas.

Dauguma kempingų turi saunas. Jų kainos 10 – 20 eurų, nedidelės ir stovi netoli jūros. Skaičiau, kad Alanduose būtina išbandyti suomišką pirtį. Kaip pirtininko sauna niekuo nenustebino. Elektrinis pečius, apkrautas akmenimis. Ant jų pilamas vanduo. Iš saunos galima nerti į jūrą, bet ne visur (Eckero jūra buvo nusekusi). Saunoje yra dušai, persirengimo ir poilsio kambariukas, kur suomiai mėgsta gerti alų. Prieš kelionę namo rekomenduoju pasikaitinti ir pailsėti saunoje.

Visi aplankyti kempingai turi grilinius namelius (grillhouse). Didelėje pavėsinėje būna įrengtas grilis kepti BBQ arba žuviai. Malkos kai kur kainuoja (galima ir taip prisirinkti pagalių), kai kur būna prie grillhouse’o sukrautos.

Taip pat kiekvienas kempingas turi ir virtuvėlę. Su šaldytuvu, elektrine plyta ir vandeniu. Kai kur virtuvė turi visus pribumbasus (keptuves, puodus, mikrobangę, virdulį, stalo įrankius, indų ploviklius etc.). Tik Kustavi kempinge šių dalykų galite pasigesti.

Alanduose visur reikia mokėti už karštą dušo vandenį. Dažniausiai 4 min už 1 eurą. Bet galima nusiprausti ir po šaltu arba maudytis jūroje.

Kustavi kempinge yra nemokamas internetas per WiFi (slaptažodžio reikia klausti administracijoje). Kompo dviračiu nesivežiau, nežinau ar veikia WiFi Alandų kempinguose.

Labiausiai patiko pigiausias kempingas Brando saloje (7 eurai). Virtuvė puikiai įrengta, yra karštas vanduo. Ant jūros kranto stovi mažas griliukas, yra ir rukykla žuviai. Nepatiko Eckero Hummelvik kempingas (10 eurų). Galėjome už jį visai nemokėti, šeimininką radome tik išvažiuojant. Prabangiausias Kustavi Lootholma kempingas. Jis ir kainavo daugiausiai (16 eurų).

Žvejyba. Pagrindinės žuvys – lydekos ir ešeriai. Dar yra meknių, raudžių, o sykų ir starkių neteko pagauti. Kad pagauti žuvies, geros meškerės nereikia. Rekomenduoju vežtis 330 – 360 teleskopą iš kuo daugiau dalių. Kad galima būtų mėtyti sunkesnius masalus lydekoms, toli ir tiksliai užmesti guminukus ir mepsiukus ešeriams, galimybė persidaryti meškerę į plūdinę. Aš vežiausi pigų aštuonių dalių 360cm anglies mišinio Okuma teleskopą. Idealus botagas visiems išvardintiems atvejams. Dar ir kompaktiškas – vežiausi įkišęs į suvynioto kilimėlio vidurį.

Alandai tikrai yra žvejų rojus. Ta vieta, kur verta keliauti dėl rekordinio laimikio. O gal ir gyvenimo žuvies. Nepamirškite, kad mėgėjiškai ir sportinei žvejybai reikalingas žvejo bilietas. Jų yra įvairių rušių, galite pasiskaityti angliškai. Įsigyti leidimą galima supermarkete.

Geriausias laikas žvejybai – pavasaris ir ruduo. Tada geriausiai kimba didieji plėšrūnai – lydekos ir ešeriai.

Apranga (atnaujinimas). Nieko nerašiau apie aprangą, todėl ištaisau klaidą. Apranga kelionėje vis tik labai svarbus akcentas. Kada nors apie kelioninę aprangą blogamore.lt gims atskira tema, turiu ką papasakoti.

Įpusėjus liepai, orai Alanduose buvo pastovūs, tačiau kelias dienas permainingi. Dieną temperatūra svyruodavo tarp 20 – 25 laipsnių. Žemyninėje Suomijoje manau būna dar karščiau. Naktys irgi šiltos, tačiau žiauriai puola uodai. Teisinga apranga gali apsaugoti ir nuo jų! Išvardinsiu, ką buvau pasiėmęs kelionėje. To pilnai užteko patogiai jaustis.

Rekomenduoju turėti du komplektus aprangos. Pirmas lengvas, skirtas karštam orui ir pritaikytas važiuoti dviračiu: dviratininko šortai, sintetinė maikutė su užtrauktuku, kaklaskarė (jei imate šalmą, tai nebūtina). Antras komplektas pritaikytas vakarui ir lietui. Neperlyjama striukė, greitai džiūstančios kelnės (nusegamos klešnės paverčia į šortus), flysas (polartec džemperis), sintetinė maikutė. Dar turėjau dvi poras kojinių (trumpos ir ilgos iš merino vilnos) bei apatinių, su kuriais galima maudytis. Avėjau kieto pado Salomon sportbačiais, su kuriais patogu minti. Kuprinėje vežiausi ir šlepetes, turėjom vienas ant dviejų. Kempinge patogu, nors galima ir basomis vaikščioti.

Dar prie aprangos paminėsiu akinius nuo saulės ir šalmą (jo neėmiau – galvą dengė buff’as). Kremas nuo saulės ir repelentai nuo uodų taip pat gali praversti.

Kuras. Litras A95E kainuoja 1.6 euro. Dyzelinas irgi panašiai. Su dujom problema. Artimiausia degalinė yra Helsinkyje. Suomiai iš viso neįsivaizduoja, kad mašina varoma LPG dujomis. Kai klausi „gas“, jie visi įsivaizduoja kaip benziną! Net siūlė įsipilti katerių prieplaukos degalinėje.

Beje, Estijoje dujų yra irgi retoje degalinėje. Planuojant važiuoti su mašina iki Kustavi, geriausiai dujų įsipilti pilną baką Latvijos pasienyje. Ten jos ir pigesnės.

Jei kam reikėtų degalų Alanduose, tai degalinių yra kiekviename salyne.

Aland cycle trip. Visi įrašai.

Alandai I diena – Jūros šventė Taline

Alandai II diena – suomiški kempingo pribumbasai

Alandai III diena – nuo kelto iki kelto

Alandai IV diena – mynimo diena

Alandai V diena – skersai išilgai

Alandai VI diena – šiandien kimba

Alandai VII diena – privati valda.

4 komentarai

  1. Valdas

    Superinė kelionė.Kažin ar yra geriasnių trasų,kur taip gerbiami dviratinininkai.

  2. Laura

    Jau kuris laikas galvoju apie Alandus dviraciais. Perskaiciau viska ir jauciuosi ikvepta ir be galo noriu vasara ten pakeliaut. Tikiuosi pavyks.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *