Aukštųjų Tatrų chatos [foto]

Pirmą kartą susiruošėte į kalnus? O gal planuoji eilinę kelionę į Tatrus, tačiau atsibodo Chata pri Zelenom plese? Lietuviškame internete nesu sutikęs info, kaip atrodo Aukštųjų Tatrų chatos. Pasistengsiu šią skylę užpildyti, nes Kalėdiniuose Tatruose aplankiau visus atvirus kalnų namus. Tikiuosi ši informacija pasitarnaus jums, o ateityje kalnų namų sąrašas didės.

Chata pri Zelenom plese (1551m) http://chataprizelenomplese.sk/
Mėgiamiausia ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių alpinistų chata. Nors prisitraukimas nėra pats lengviausias, tačiau po 3 valandų patekęs į Žaliojo ežero slėnį pasijunti tarsi kitame Pasaulyje. Šio jausmo patirti į chatą, iš trijų pusių apsuptą  smailiomis kalnų viršūnėmis, kasmet suguža daugybė kalniečių: alpinistų, uolų ir ledo laipiotojų, slidininkų, haikerių, ski turininkų ir kitokių kalnų mylėtojų. Metų gale sutikti šventes kalnuose dažnai atvyksta geriausių Lietuvos alpinistų kompanijos.

Didelis namas turi visus patogumus. Valgykloje galima vartoti ir savo atsineštą maistą bei gėrimus. Mažesnis alpinistinis namelis be patogumų, turi tik miegamas vietas. Rytais ir vakarais rūsyje burzgia elektros generatorius.

Kartais žmonių antplūdis būna toks, kad visų neina sutalpinti erdviame name ir alpinistiniame namelyje (pvz per Kalėdas ir Naujus metus). Pasinaudokite rekomendacija rezervuoti vietas daugiau nei prieš du mėnesius iki atvykimo.

Bilikova chata (1255m) http://www.bilikovachata.sk/

Vienintelė chata, iki kurios galima privažiuoti automobiliu (aptarnaujančiam personalui). Graži apžvalgai vieta, yra daug kambarių, didelis restoranas. Rekomenduojama apsistoti, jei esate pripratę prie didesnio komforto.  Galima vos per kelias minutes užvažiuoti funikulieriumi (iš Stary Smokoveco). Alpinistams nepatogi vieta dėl ilgo prisitraukimo prie maršrutų.

Zamkovskeho chata (1475m) http://www.zamka.sk/

Jaukus namelis, kurį II Pasaulinio karo metais pastatė vienas geriausių Slovakijos alpinistų Štefanas Zamkovskis. Chatą supa kalnai ir miškas,  suteikiantis dar daugiau ramybės vakarais nuotykių ieškotojams. Dieną tai gana triukšminga vieta dėl haikerių srauto, kuris keliauja į Teryho ar Skalnata chatas.

Name yra visi patogumai, kurių neturi aplinkui aukščiau esančios chatos. Silpna elektros srovė dieną išgaunama iš šalimais esančio krioklio, vakarais įjungiamas elektros generatorius.

Iš Zamkovskeho chatos per dieną galima aplankyti daugumą kitų chatų. Taip pat tai viena geriausių vietų apsistoti ledo kaboriams – už 15 min nuo chatos yra 30m ledokritis. O keletą kitų pasiekiami per valandą. Alpinistams tai gali būti starto vieta kopiant į aukščiausias rajono viršūnes: Lomnicky štit, Ladovy štit, Kežmarsky štit ar Baranie Rohy. Slalomo mėgėjai per valandą gali pasiekti Lomnicky šlaito slidinėjimo trasas.

Teryho chata (2015m) http://www.teryhochata.sk/

Tai geriausia vieta pradėti sudėtingiems kopimams į Aukštųjų Tatrų žymiausias viršūnes. Puikiame slėnyje viskas kaip ant delno – nuo viršūnių jus skiria tik vertikalus puskilometris.

Chatoje nėra patogumų, tačiau besimėgaujančių kalnų grožiu čia netrūksta. Jei norėsite apsistoti, išankstinė rezervacija būtina. Kitaip galite likti ant ledo.

Zbojnicka chata (1960m) http://www.zbojnickachata.sk/

Dar viena vieta, pamėgta alpinistų bei free rider’ių. Kalnai supa iš visų pusių, viršūnės ranka pasiekiamos. Pakeliui į chatą yra keletas ledokričių, vienas jų būna masiškiausias Aukštuose Tatruose.

Nors chata atrodo moderniai, bet patogumų neturi. Virtuvė verta atskiro pagyrimo – privalote paragauti mažiausiai kopustovką ar česnachovką.

Chata Plesnivec (1290m) http://www.vysoketatry.com/chaty/chplesnivec/chplesnivec.html

Nebrangi ir atoki vietelė. Geriausia vieta apsistoti Tatruose bigwall’u laipiotojams ir ieškantiems išskirtinio uolinių kalnų grožio bei ramybės.

Jaukus nedidelis namukas su patogumais. Virtuvė nebrangi, gamina skaniai. Bet meniu skurdokas. Edelveiso chatą (taip verčiasi plesnivec) rekomenduojame tiems, kas ieško pigiausio varianto pailsėti Tatruose.

Skalnata chata (1751m) http://www.vysoketatry.com/chaty/schata/schata.html

Šioje chatoje galėsite tik užkąsti ar atsipūsti. Nakvynės paslaugų šeimininkai nebeteikia.

Rainerova chata (1301m) http://www.vysoketatry.com/chaty/rchata/rchata.html

Seniausia ir, ko gero, lankomiausia Slovakijos chata. Gyvenamų kambarių nėra, užsukus galima tik atsigerti ar užkąsti. Ar pažiūrėti senovinių kalninių eksponatų, kurių gausu viduje. Žiemą rekomenduoju paragauti karšto vyno – labai skanus. Vasarą galima apžiūrėti už kelių minučių kelio esančius krioklius. Žiemą jie užšalę, neverta. Gera vieta atsikvėpti prieš kylant aukštyn į kalnus. Nuo Stary Smokoveco apie valanda kelio.

Hrebienok (1285m) http://hrebienok.slovakian-mountains.eu/

Tai populiarus turistų traukos centras, į kurį bėgiais važiuoja funikulierius iš Stary Smokoveco. Yra keli pastatai, WC, kavinė, įvairių pramogų nuomos punktas (rogučių, padangų, nusileidimo dviračių). Pėsčiomis iš Stary Smokoveco apie 40 min.

1 komentaras

  1. Žygintas

    Paprieštarausiu dėll Bilikova chatos. Labai patogi vieta žiemos alpinizmui, visa krūvą ledo ir mikso maršrutų. Patpgu prieiti tiek į Mala Studena dolina, tiek į Velka Studena dolina. Po maršrutų visada maloniau yra leistis į chatą nei kilti į viršų apsistojus Zbojnicka arba Zamkovskeho. Kas tikrai nepatiko, tai vėlyvi pusryčiai ir nerangus virtuvės personalas. Šiuo atžvilgiu, tikrai ne alpinistinė chata. Žiemos įspūdžiai čia: http://klubastavola.blogspot.lt/2017/04/ziemos-sezono-pradzia.html
    Sėkmės ir gerų įspūdžių kelionėse!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *