Aukštumų ligos IV dalis. Medikamentai, mitai apie Diamox ir 3 auksinės taisyklės

Paskutinis straipsnis apie kalnų ligas.

MEDIKAMENTAI, NAUDOJAMI KALNŲ LIGOMS GYDYTI

Acetazolamidas (Diamox)

Dozavimas: rekomenduojama  po 150 mg  (galima po 250 mg, tačiau ryškesnės šalutinės reakcijos)  kas 12 val., galima vienkartinė 500 mg dozė, tačiau ryškesnis bus šalutinis poveikis.

Vartojama kol simptomai išnyksta ar nusileidžiama iki aukščio, kuriame kopiant  aukštyn ligonis jautėsi dar gerai.

Pradėti vartoti 12 – 24 val. prieš kopimą, nes Diamox pradeda veikti  tik po 12 – 24 valandų.

Tai silpnas karboanhidrazės inhibitorių grupės diuretikas, slopinantis rūgščiųjų bikarbonatų reabsorbciją.  Taip  atstatomas kraujo rūgštingumas, kuris sutrinka aukštumose dėl hiperventiliacijos siekiant įkvėpti daugiau deguonies. Šis rūgštingumo atstatymas veikia kaip kvėpavimo stimuliatorius,  ypač naktį, sumažindamas ar visai panaikindamas periodinį kvėpavimą aukštumose. Vaisto pagrindinis tikslas –pagreitinti aklimatizaciją.  Tačiau tai nėra stebuklinga piliulė, gydomasis efektas pasireiškia ne iškarto. Veikimas maždaug prasideda po 24 – 48 valandų.  Šalutinis poveikis: jutimų sutrikimai, nuovargis, niežulys, dilgčiojimas delnuose, pėdose, lūpose, ūžimas ausyse, sutrinka matymo ryškumas, apetito nebuvimas, skonio sutrikimas. Vaistą nustojus vartoti, jie išnyksta. Kadangi tai diuretikas,  jūs daugiau šlapinsitės. Yra buvę atvejų kai po kelių dozių alpinistai laikinai susirgo laikina trumparegyste (sutrinka matymas į tolį).

Mitai ir prasimanymai apie acetazolamidą

  • Kad jis paslepia simptomus.  Jis pagreitina aklimatizaciją.  Įvykus aklimatizacijai, simptomai išnyksta, pagerėja savijauta. Jis nieko nepaslepia, jei jūs vis dar sergate, tai ligos simptomai niekur nedings. Jei savijauta pagerėjo, tai pagerėjo.
  • Kad  sergant AMS ir tęsiant kilimą toliau, jis apsaugos nuo tolesnio būklės blogėjimo.  Tai ne tiesa. Daug žmonių, susirgusių AMS, tęsė kopimą aukštyn vartodami acetazolamidą, tikėdamiesi pagerėjimo. Tačiau nepaisydami auksinės taisyklės likti esamame aukštyje, susirgo rimtesne kalnų ligos forma (HACE ar HAPE).
  • Kad jis apsaugos nuo AMS ligos staigaus kopimo aukštyn metu. Tai nėra visiškas mitas, labiau panašu į tiesą, kuria mėgstama piktnaudžiauti.  Acetazolamidas sumažina AMS susirgimo tikimybę, todėl yra rekomenduojamas žmonėms greito kopimo į aukštumas metu (pvz.: gelbėjimo darbų ekspedicijos). Tai nėra šimtaprocentinė apsauga, ir būtų kvaila tikėtis , kad kopiant su acetazolamidu, jūs esate saugus. Net  ir vartojant šį vaistą staigaus kilimo metu, liga jus gali užklupti staiga visu pajėgumu ir baigtis mirtimi.
  • Kad nustojus vartoti, ligos simptomai dar labiau sustiprės. Jei nutrauksite vartojimą, aklimatizacijos procesas sulėtės ir vyks pagal jūsų organizmo pajėgumą. Jei AMS simptomai  iki vaisto nutraukimo dar nebuvo išnykę, tai reikės daugiau laiko, kad išnyktų. O jei  išnyko, tai jums ir nebereikia medikamentų, kurie greitina aklimatizaciją, nes jūs jau aklimatizavotės. Jūs nesusirgsite vien todėl, kad nutraukėte vaisto vartojimą.

Deksametazonas (Decadron)

Dozavimas sergant AMS: 4 mg tabletė (ar injekcija jei vemia), po 6 val. dozė kartojama. Toliau kilti leidžiama praėjus 12 val. po paskutinės dozės, jei AMS simptomai išnyko.

Tai sintetinis hormonas gliukokortikoidas, naudojamas smegenų edemai gydyti. Kai acetazolamidas gydo pačią ligą (greitindamas aklimatizaciją), deksametazonas gydo ligos simptomus (hipoksijos sukeltus sutrikimus). Jis gali panaikinti AMS simptomus per kelias valandas, tačiau  jis nepadeda aklimatizuotis. Jei naudojate deksametazoną gydyti  AMS,  kopti aukštyn galima tik kitą dieną, kai vaisto veikimas jau praėjęs ir jis nepaslepia aklimatizacijos trūkumo simptomų. Šalutinis poveikis:  euforija, sergantiems cukriniu diabetu gali pakelti cukraus kiekį kraujyje, raumenų silpnumas, virškinamojo trakto pažeidimai: pepsinė opa, perforacija; odos pakitimai: sutrikęs žaizdų gijimas, alergija, petechijos, neurologiniai pakitimai: galvos skausmas, galvos svaigimas (atrodo, kad aplinkui sukasi daiktai), nemiga; endokrininiai sutrikimai: Kušingo sindromas, menstruacijų sutrikimai, kūno svorio padidėjimas, tromboembolija ir kt.

Ginko biloba ekstraktas

Veiklioji medžiaga dviskiaučių ginkmedžių lapų ekstraktas. Paprastai skiriamas atminties, dėmesio  susilpnėjimo, nuovargio vyresniame amžiuje simptomams mažinti, kurie pasireiškia dėl organinės smegenų ligos. Veikimo mechanizmas nėra pinai aiškus: galbūt  blokuoja enzimų suaktyvintą azoto monoksido sintazę (iNOS), kuri gamina azoto monoksidą (NO). NO skatina kraujagyslių išsiplėtimą, didina barjerinį pralaidumą tarp smegenų ir kraujo, kas galimai ir sukelia smegenų edemą. Preparatas gali blokuoti trombocitus aktyvuojantį faktorių, trumpai tariant „skystina kraują“, todėl nereiktų nevartoti su kitais antikoaguliantais . Nepatvirtintais duomenimis teigiama, kad jis gerina periferinę kraujotaką pėdose, plaštakose  dideliuose aukščiuose veikiant šalčiui. Atliktos studijos labai prieštarauja viena kitai dėl preparato efektyvumo gydant AMS ar HACE (bet ne HAPE), jo efektingumas nėra patikimai įrodytas. Labiau tikėtina, kad preparatas turi placebinį poveikį (žmogus psichologiškai tiki preparato efektingumu ir drąsiau jaučiasi). Tačiau tai pigus, saugus preparatas, neturintis tokio šalutinio poveikio kaip acetazolamidas ar deksametazonas.

Furozemidas

Tai medikamentas, skatinantis šlapimo išsiskyrimą, diuretikas. Naudojamas HACE gydymui. Mažina  smegenų edemą, prevencijai netinka. Netinkamai  naudojant gali sukelti dehidrataciją, hipokalemiją, kraujospūdžio kritimą ir dar labiau paaštrinti simptomus, todėl reiktų vartoti tik gydymo įstaigoje. Ligoniai  būna dažnai netekę daug skysčių, todėl vaisto skyrimas, neatsižvelgiant į tai, gali tik pasunkinti bendrą būklę.

Nifedipinas

Medikamentas skiriamas HAPE gydymui. Kalcio kanalų blokatorius, mažinantis plaučių arterijų spaudimą. Vartojamas  dėl plaučių arterijas plečiančio-atpalaiduojančio poveikio.  Tačiau nėra toks efektyvus, kaip deguonis HAPE gydyme. Vartojama 10mg pradžioje, vėliau po 20-30 mg du kartus dienoje kas 12 valandų. Gali sukelti tachikardiją (didėja širdies plakimo dažnis).

Inhaliacinis  salmeterolis

Tai a beta – agonistų grupės medikamentas, naudojamas bronchinei astmai gydyti. Jo efektyvumas HAPE gydymui nėra tyrimais pilnai  įrodytas, tačiau turi teigiamą poveikį HAPE gydyme. Jo poveikis, manoma, pasireiškia alveolinio skysčio klirenso padidėjimu per plaučių natrio kanalus. Dozuotė: 2 inhaliacijos (įpurškimai) kas 12 valandų.

Fosfodiesterazės enzimų (PDE5) inhibitoriai

Cialis, Tadalafilis, ar geriausiai žinomas kaip Viagra. Efektingumas nėra tyrimais įrodytas, bet manoma kad jo poveikis pasireiškia HAPE gydyme kraujagysles plečiančiu poveikiu veikiant azoto oksidui. Tačiau vaisto teigiamas poveikis prasideda pasiekus seksualinės stimuliacijos lygį (bent jau jūsų palapinės bendrakeleivei nebus liūdna).

Analgetikai galvos skausmui malšinti

Ibuprofenas  200 – 400 mg kas 4 – 6 valandas (neviršyti paros dozės 2400 mg).

Paracetamolis  500 mg kas 4 – 6 valandas (neviršyti paros dozės 4000 mg).

Aspirinas 400 – 500 mg  kas 4 – 6 valandas (neviršyti paros dozės 3000 mg).

Vėmimą slopinantys medikamentai

Klasikinis preparatas Cerukalis 1 tabletė 3 – 4 kartus per dieną. Bet jei vemiate dažnai, tabletę galite išvemti dar jai nepradėjus veikti. O injekcinė forma kalnų sąlygom nelabai prieinama. Galimos šalutinės reakcijos: galvos skausmas, svaigimas, viduriavimas.

Ondansetrono grupės medikamentai, kaip Zofran Zydis burnoje disperguojamosios (greit ištirpstančios) tabletės 8 mg, šalutinės reakcijos švelnesnės (tačiau brangesnis).

Deguonis

Sergant AMS, duoda labai greitą efektą (2 – 4 litrai per minutę per nosinę kaniulę). Jei per trumpai skiriama, simptomai gali atsinaujinti, gali prireikti net keleto valandų. Deguonis yra brangus ir riboto kiekio krovinys kalnų ekspedicijose ir paprastai vartojamas rimtesnių   HACE ar HAPE atvejų gydymui.

Hiperbarinė terapija

Hiperbariniai deguonies maišai savo efektingumu prilygsta  gydymui  deguonimi ar net atstoja nusileidimą. Žmogus, patalpinamas į hermetinį maišą, kuriame palaikomas žemumų atmosferos slėgis. Tai brangi ir didelį svorį sudaranti priemonė, vartojama rimtesniems atvejams.

PROFILAKTINIS MEDIKAMENTŲ VARTOJIMAS

Iš anksto pradėti vartoti vaistus  patartina:

  • Asmenims, kurie priversti staigiai kopti aukštyn, neturint laiko aklimatizacijai (pvz.: skrendant į La Pazą, Tibetą, Boliviją, ar gelbėjimo ekspedicijoms)
  • Asmenims, kuriems pastoviai kartojasi AMS simptomai aukštumose.

I auksinė taisyklė – jei pasijutote kalnuose blogai, tai aukštumų liga, kol neįrodyta kitaip.

II auksinė taisyklė – jei susirgote AMS, aukštyn nebekopkite.

III auksinė taisyklė – jei  savijauta blogėja (susirgote HAPE ar HACE), negaišdami laiko leiskitės žemyn.

Klausimynas, naudojamas nustatyti AMS ligos sunkumui (pravartu turėti atspausdintą ekspedicijų metu).

I dalis – Ką privalai žinoti keliaudamas į kalnus?

II dalis – Ką turi žinoti, kad tavo draugo neištiktų mirtis?

III dalis – Kiti susirgimai ir prevencija – kaip išvengti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *