Nušalimai II dalis – hipotermija. Ką daryti, kad nepavirsti kalnų skulptūra?

Pirmoje nušalimų dalyje išnagrinėti lokalūs šalčio pažeidimai, kai nušąla rankos, kojos, pirštai. Šioje dalyje bus kalbama apie būseną, kai krenta bendra kūno temperatūra, šąla ne tik galūnės, bet visas kūnas.

HIPOTERMIJA. BENDRAS KŪNO ATŠALIMAS

Šerdinės kūno temperatūros nukritimas žemiau 35°C yra vadinamas hipotermija. Normali žmogaus kūno temperatūra yra apie 37 °C. Ji gali svyruoti nuo 36,2°C iki 37,5°C.

Šaltis gali būti apgaulingas. Hipotermija dažnai ištinka esant teigiamai temperatūrai. Rizikos veiksniai panašūs kaip ir lokalios šalčio traumos metu. Nenuvertinkite jų. Elementarus pavyzdys. Kalnai 3000 m aukštyje , pavasaris, sniego jau beveik nesimato alpink. Oras staiga sugedo, pradėjo lyti, gal net šlapdriba. Tu permirkai kiaurai. Artėja vakaras, staigiai krenta aplinkos temperatūra, kas yra būdinga kalnuose. Pradeda pūsti žvarbus vėjas. Esi alkanas, pavargęs. Darosi šalta, nesuvaldomai pradeda tarškėti dantys. Viskas pasidaro nebeįdomu. Kažką bambi sau po nosim. Į bendražygių pastabas atsakinėji piktai. Nesugebi sukaupti minčių, gal net norisi pykti ant savęs. DĖMESIO! Tau prasidėjo hipotermija.
Jei savo bendražygių tarpe pastebėjote tokį žmogų, stebėkite jį atidžiau. Tai gali būti hipotermijos pradžia. Jei tu pats jautiesi gerai, tai dar nieko nereiškia. Gal tavo rūbai geresni ir batai sausi, gal tu taip stipriai neperšlapai.

Atminkite, vyresnio amžiaus žmonės ir vaikai blogiau toleruoja šaltį. Atkreipkite dėmesį į juos. Jiems gali pasireikšti hipotermija, kai kitų organizmai dar sugeba palaikyti šilumą. Moterys taip pat blogiau toleruoja šaltį nei vyrai.

Buvimas lediniame vandenyje apie pusvalandį gali būti mirtinai pavojingas. Mirti nuo hipotermijos galima ir prie +4 laipsnių temperatūros, jeigu žmogus įkrenta į vandenį ar sušąla pučiant stipriam. Esant nulinei vandens temperatūrai mirties gali ištikti per 15 min. Ar pameni, kaip sušalo Di Caprio nuskendus Titanikui?

Šaldamas organizmas pradeda gintis, taupyti savo išteklius, šilumą. Odos kraujagyslės siaurėja, kraujotaka galūnėse mažėja. Šiltas kraujas centralizuojamas (tai detaliai aprašyta pirmoje nušalimų dalyje). Prisijungia drebulys. Tačiau gynybinių mechanizmų užtenka neilgam. Žmogus vis tiek pradeda šalti. Organizmas greičiau praranda šilumą nei ją spėja ją pagaminti, kūno temperatūra krenta.

HIPOTERMIJOS STADIJOS

Pirmoje stadijoje kūno temperatūra nukrinta 1 – 2 °C žemiau normalios kūno temperatūros. Atsiranda viso kūno drebulys. Pradeda pintis mintys, sunku susikoncentruoti. Mažėja bendravimas. Kalba pasidaro nerišli. Sutrinka judesių koordinacija, reakcija. Rankos dreba, sunku susikaupti atlikti jomis smilkius, sudėtingus veiksmus. Pavyzdžiui, teisingai užsukti karabiną. Dėl to galimos traumos, nelaimingi atsitikimai.
Tačiau dar veikia visi organizmo savisaugos mechanizmai kaip kraujo centralizacija, sauganti nuo tolesnio šilumos netekimo. Skeleto raumenų drebėjimas taip pat yra apsauginė organizmo reakcija nuo šalčio. Drebėjimas gali padidinti šilumos gaminimąsi net 2 – 5 kartus.

Antroje stadijoje kūno temperatūra nukrinta 2 – 4 °C. Drebulys sustiprėja. Gali pasireikšti su stipriais netikėtais protrūkiais. Matoma raumenų koordinacijos stoka, judesiai lėti ir reikalaujantys didelių pastangų. Net virvės mazgą surišti gali būti per sudėtinga. Kvėpavimas sulėtėjęs ir paviršutiniškas. Pulsas silpnas ir lėtas. Netvirtas žingsnis ir lengvas sumišimas, nors nukentėjusysis gali atrodyti budrus. Jis nesugeba sukoncentruoti dėmesio į iškilusias problemas. Yra neadekvatus savo būsenai, negali pats suvokti ir įvertinti situacijos sudėtingumo, gręsiančio pavojaus. Toks žmogus neprižiūrimas gali užuovėjoje prisėsti ar prigulti pailsėti, nusnausti. Jis ne tik gali, bet tikrai tai padarys, nes jis nekritiškas esamam pavojui. Kai sumažėja kūno temperatūra, žmogus nebegali aiškiai mąstyti, nes šaltis paveikia smegenis.

Trečioje stadijoje kūno temperatūra nukrenta žemiau 32 °C. Drebėjimas išnyksta, temsta sąmonė, nelogiškas elgesys, lėtėja širdies veikla, kvėpavimas, nyksta reakcija į skausmą, refleksai. Kartai gali būti stebimas paradoksalus reiškinys, kai sušalęs žmogus pradeda nusirenginėti. Nukentėjusiam sunku kalbėti, mąstymas akivaizdžiai sulėtėja, pasireiškia atminties sutrikimas. Būna apsnūdęs, gali netekti sąmonės. Kvėpavimas pasidaro vos juntamas. Pulsas silpnas, nereguliarus ar net visai neapčiuopiamas. Kūno temperatūrai nukritus žemiau 24°C, termoreguliacija nustoja veikti, šiluma palieka kūną.

[sociallocker]PIRMOJI PAGALBA

Kai yra lengva vidutinė hipotermija ir pats esi sušalęs.
Tau atrodys, kad mintys formuojasi labai sulėtintai, neis susikaupti. Neverta su tuo kovoti. Turi mintyse formuoti trumpus aiškius nurodymus: eik pirmyn, judėk, nesėdėk, statyk palapinę, persimauk sausas kelnes, kojines, pasidaryk arbatos ir tt.
Tai reiškia kad reikia kuo greičiau persirengti sausais drabužiais. Išgerti šiltos, saldžios arbatos. Toliau seka šilta lova ar palapinė su sausu miegmaišiu. Šiltas dušas yra gerai. Tačiau neskubėkite lįsti į karštą vonią, nes galite nudegti atsukę per karštą vandenį. Vanduo neturėtų būti šiltesnis nei 40 °C. Jei nesate tikras, paprašykite kad kas nors kitas įvertintų vandens temperatūrą. Be to vanduo greit vėsta, ir gali vėl prasidėti drebėjimas ir šilumos netekimas. Labiau rekomenduojama šilta lova.

Jei nukentėjusysis yra rimčiau sušalęs, jis savimi tinkamai nepasirūpins. Tai už jį turės padaryti kitas asmuo.
Labai svarbu apsaugoti nukentėjusįjį nuo tolesnio šilumos netekimo, nuo vėjo, drėgmės. Priversti griežtai judėti. Jei kilo įtarimas, kad žmogų ištiko hipotermija, nepalikite jo be priežiūros. Jis paprasčiausiai gali užsnūsti prisėdęs pailsėti. Kelias į Everesto viršūnę pilnas tokių suledėjusių sėdinčių paminklų. Jei turite su savimi, duokite šiltos arbatos, sausas pirštines, suorganizuokite užuovėją.
Kai grįšite į stovyklą, palapinę, turite toliau vadovauti nukentėjusiajam, jei matote kad tai reikalinga. Reikia nuvilkti drėgnus rūbus, šiltai aprengti, susupti į antklodes. Duokite gerti šiltos, saldžios arbatos. Kodėl saldžios? Organizme būna sumažėjęs gliukozės kiekis dėl drebulio, padidinto raumenų darbo.

Jei nukentėjusysis pats nebegali judėti, ar be sąmonės, transportuoti reikia jį labai atsargiai, nes sušalusi oda labai jautri pažeidimams. Transportuoti sušalusį žmogų geriau horizontalioje padėtyje norint išvengti kraujospūdžio sutrikimų (ortostatinės hipotenzijos). Nes pasodinus jį, kraujas nutekės į kojas. Smegenys bus nepakankamai aprūpintos krauju, todėl žmogus gali netekti sąmonės.
Stengtis kuo mažiau judinti nurengiant, perkirpti, perpjauti rūbus (tai lengviau padaryti per drabužių siūles). Nes gali būti kitų sužeidimų, lūžių ar tiesiog prie batų prišalę pirštai. Nedaryti staigių judesių, nes elementarus stuktelėjimas į krutinę gali sutrikdyti širdies veiklą. Širdis veikia iš paskutiniųjų, o neatsargus dirgiklis iš išorės gali sutrikdyti jos ritmą. Tada net gali prireikti taikyti dirbtinį gaivinimą (šioje temoje to nenagrinėsime, dirbtinis gaivinimas visais atvejais atliekamas vienodai). Apkloti sausais, šiltais rūbais, antklodėmis. Ypač gerai reikia apkloti galvą, kaklą, nes per galvos odą žmogus išspinduliuoja labai daug šilumos. Atgavus sąmonę duoti gerti šiltų (bet ne karštų) skysčių. Jei nėra nieko geresnio, tinka sušalusiojo kūno šildymas savo kūnu, šildymasis viename miegmaišyje.
Neduoti kavos, alkoholio, nes jie sukels galūnių, odos kraujagyslių išsiplėtimą. Tokiu būdu dar papildomai netenkama šilumos ją išspinduliuojant į išorę. Alkoholis dar pašalina akimis nematomą raumenų miofibrilių drebėjimą, kuris didina šilumos gaminimąsi 2 – 5 kartus.
Alkoholio vartojimas gali būti pateisinamas, jei žmogus nėra pavojingai sušalęs, grįžęs į saugią, šiltą aplinką. Tada jau galima vartoti pagal kiekvieno skonį ir įpročius :-).

Jei žmogus stipriai sušalęs, negalima atšildyti labai greitai. Pradžioje turi atšilti centrinis kūnas. Todėl rekomenduojama stipriau šildyti krūtinę, galvą. Nes jei galūnės per greit atšils, kraujagyslės jose išsiplės ir šaltas kraujas pliūptels į žmogaus gyvybinius organus, širdį (atnešdamas daugybę toksinių suskilusių medžiagų). O šiltas centinis kraujas nutekės į galūnes. Taip kūno centre sukauptas paskutinis šiltesnis kraujas staiga atšals dar keliais laipsniais. O tai gali būti lemiama, nukentėjusysis gali netekti sąmonės ar sutrikti širdies veikla.
Jei nukentėjusysis yra be sąmonės, nekvėpuoja, atidžiai čiuopkite pulsą, kuris gali būti lėtas, vos juntamas. Jei nėra kvėpavimo, nečiuopiate pulso, dar nereiškia, kad žmogus miręs. Šalčio poveikyje kūno gyvybinės funkcijos būna sulėtėjusios iki minimumo, paprastai tariant žmogus užšaldytas. Šildymas ir gaivinimas turi būti pradėtas. Jei žmogus yra labai sušalęs, krūtinė taip pat gali būti sušalusi. Krūtinės paspaudimai bus neveiksmingi ar tiesiog negalimi. Turite pradžioje kiek atšildyti nukentėjusįjį. Aišku vertinkite situaciją blaiviai. Jei radote sušalusį žmogų kalnuose, kuris gal jau guli visą mėnesį, tikrai neatgaivinsite. Bet jei abejojate, visada pradėkite gaivinimą – šildymą, juk jums tai nieko nekainuoja pabandyti. O žmogui tai gali išgelbėti gyvybę. Net patys medikai tvirtai nežino aiškios ribos, kada pagalba jau beprasmiška.
Išoriškai aktyviai greitai atšildyti labai sušalusio ligonio nerekomenduojama. Nukentėjusiojo periferinis šaltas kraujas nutekės į organizmo vidų, ir šerdinė kūno temperatūra staigiai nukris dar 2 – 3 laipsnius. Rekomenduojama pradžioje taikyti pasyvias šildymo priemones.
Jei nelaimė įvyko toli kalnuose ir jūs patys suteikėte pirmąją pagalbą, pasvarstykite ar nereikia nukentėjusiojo parodyti medikams. Nes po rimtesių sušalimų gali prisidėti kitos komplikacijos, kurias reiks gydyti ligoninėje. Yra didelė rizika susirgti plaučių uždegimu, plaučiuose gali pradėti rinktis skysčiai, gali būti nušalę pirštai.
Jei įvykus nelaimei papuolėte į šaltą vandenį ir laukiate pagalbos, rekomenduojama šilumą ir energiją tausojanti HELP poza. Arba susikibkite.

Medicinoje šildymo būdai yra skiriami į pasyvius ir aktyvus.

Pasyvus šildymas: šilti , sausi drabužiai, antklodės.
Aktyvus šildymas:
• Išorinis. Elektrinės šildančios antklodės, čiužiniai. Ant stambių kraujagyslių ant kaklo, po pažastimis, kirkšnių srityje dedami 30 – 34°C šilto vandens buteliai, termoforai, cheminiai šildomieji paketai.
• Vidinis aktyvus šildymas taikoma medicinos įstaigose. Tai šiltos skysčių infuzijos, dirbtiniai kraujo cirkuliacijos aparatai, šiltas deguonis, vidaus organų drenažas (šildymas šiltais skysčiais) ir kt.[/sociallocker]

PREVENCIJA
Teisinga apranga padeda išvengti hipotermijos. Ne visi žino kaip teisingai rengtis. Dažnai nežinodami žmonės apsirengia būtent taip, kaip nereikėtų. Dažniausiai netenkama šilumos dėvint medvilninius drabužius. Jie sulaiko vandenį, kuris pagreitina šilumos iš kūno išėjimą. Esant net sausam orui, medvilniniai drabužiai gali sudrėkti nuo prakaito, o susikaupusi drėgmė vėliau atvėsti. Šalta drėgna aplinka yra pati tinkamiausia išspinduliuoti kūno šilumą. Tuo tarpu drėgni sintetiniai ir vilnoniai audiniai pasižymi didesne izoliacija, taip pat greičiau džiūsta. Rūbų gamybos technologijos yra stipriai pažengusios į priekį. Yra gaminami viršutiniai, apatiniai rūbai su specialios sudėties pluoštais, sugeriantys prakaitą, kvapą, nepraleidžiantys vėjo. Šia tema galima pasakoti ilgai ir nuobodžiai. Jei norite išsirinkti tinkamus kelionei rūbus, rekomenduojame užsukti į parduotuvę „Kalnams kelionėms nuotykiams“ ir paklausti specialistų patarimų.
Galvos apranga. Šaltame ore didžioji kūno šilumos dalis prarandama per galvą (20 – 40 %), todėl galvos ir kaklo uždengimas sumažina hipotermijos riziką. Šiais laikais yra tikrai nesudėtinga išsirinkti ir šildančią ir gražią kepurę, buff‘ą. Žiemą kalnuose svarbu dėvėti pošalmį.
Vandens pramogos. Vandenyje šiluma prarandama daug greičiau ir prie aukštesnės temperatūros nei ore. Todėl vandenininkams, vandens sporto mėgėjams rekomenduojama naudoti hidrokostiumus. Net pakankamai šiltame vandenyje ilgiau išbuvus gali pasireikšti hipotermija. Tikriausiai ne vienas prisimenate savo vaikystę, kai po valandos maudynių vasaros ežere kalendavote nesustodami dantimis pamėlusiom lūpom ir mėlynais nagais.

Mityba. Kalnuose labai svarbus pakankamas kalorijų ir skysčių kiekis. Išsekęs organizmas daug greičiau netenka šilumos. Tikrai ne vienas pajutote, kad suvalgius pietų davinį iškart pasidaro šilčiau, protas dirba aiškiau. Tada ir viršūnės šturmas vyksta sklandžiau.

Atminkite, kad hipotermija gali ištikti kiekvieną, net esant pliusinei temperatūrai. Todėl tinkamai pasiruoškite nuotykiams gamtoje.

2 komentarai

  1. irina

    Kokie puikus straipsniai ! kaip tik tenka nemazai buti kalnuose ir naudinga zinoti tokius dalykus. labai aciu !

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *