Kaip aš iš sofos bulvės pavirtau Indiana Džonsu. 10 žingsnių algoritmas

Šį straipsnį skiriu broliui, kuris labai nori pasukti savo gyvenimą gera linkme. Įsikalk – geriau dažnai klysti, negu iš viso nieko nedaryti! Egzistuoja tik du keliai: visą gyvenimą mokytis arba ne. Jei tu pasiekęs tam tikrą lygį sustosi – deja, pradėsi degraduoti. Visi sėkmingi žmonės, nepriklausomai nuo amžiaus, nuolat tobulinasi. Pradėk ir tu!

Prisimenu save prieš keletą metų, pirmą kartą besiruošiantį į kalnus. Sunkiai įsivaizdavau, kas laukia kelionėje į Elbrusą. Bet užuot klausęsis, kaip kalnuose gražu, ir stebėjęs paveiksliukus, nusprendžiau kad atėjo laikas. Iš Arvydo ir Almos pasakojimų susidariau įspūdį, kad tikrai grįšiu susirgęs „kalnų liga“ (tik ne ta, nuo kurios pykina ir skauda galvą). Beliko tai patikrinti. Kiek daug tada atrodė nuveikiau besiruošdamas: pradėjau rytais bėgioti, nustojau vartoti alkoholį (ne daugiau kaip du alaus per dieną) ir rūkyti. Tokia sunki atrodė pradžia. Tačiau grįžus iš kalnų į komforto zoną, grįžo ir žalingi įpročiai! Ir toliau sėkmingai auginau alaus pilvuką. Kad aš tada būčiau žinojęs receptą, kurį duodu tau…

Sofos bulve vs Indiana Jones

Kas per tuos metus pasikeitė? Beveik viskas! Kad skambėtų įtikinamiau, šioje vietoje turėčiau pasigirti (nemėgstu, maloniau kai kiti giria). Paminėsiu tris faktus: nuo 2009 metų neturiu sveikatos sutrikimų ir nesilankau pas gydytojus, 2010 m. Lietuvos alpinizmo čempionate užėmiau I vietą, 2012 m. Anduose su Skaiste praėjome 3 trekus, kuriais savarankiškai niekas nekeliauja. Į ką būčiau pavirtęs, jei nebūčiau senų įpročių pakeitęs naujais, nenoriu įsivaizduoti…

O dabar prie reikalo. Žemiau aprašyta 10 įpročių ir atsakymų – kodėl? Tereikia vienus jų pradėti daryti, o kitų atsisakyti (žalingų ir nuodingų). Nebūtinai visus iš karto. Pradėk nuo vieno dalyko, kuris tau labiausiai patinka. Svarbu įrodyti sau, kad tu gali! Išugdęs vieną, judėk prie kito įpročio.

1. Išjunk televizorių. Pradžiai ilgam (iškentėk nors savaitę), o paskui ir visam laikui.

Kodėl? Nes kalbanti dėžė ne tik pagrobia tavo brangų laiką ir dėmesį, bet ir bruka dažniausiai neigiamą šlamštą. Susimąstyk ir paskaičiuok, kiek laiko tu gali padovanoti sau? Pavyzdžiui per metus iššvaistyto prie teliko laiko užtektų apkeliauti aplink Pasaulį! Telikas – tai priežastis netinkamai užpildyti laisvalaikį.

Kai žiūrėti į išjungto televizoriaus ekraną tampa įprasta, marias laiko gali skirti mėgiamiems užsiėmimams. Arba dar geriau – naujų įgudžių tobulinimui.

Jei esi krepšinio ar futbolo fanas, retkarčiais pasidaryk šventę tiesioginių transliacijų metu. Kai žaidžia tavo mėgiama komanda. Įsikalk – telikas tik prizas ir taškas.

2. Rytinė makšta. Ar tau ryte sunku keltis iš lovos? Tada pradėk daryti rytinę mankštą, kasdien!

Mankštą padarau dar gulėdamas lovoje. Po kelis pratimus skirtingoms raumenų grupėms. Pradžioje gulint ant nugaros, psakui apsiverčiu. Ne ilgiau, kaip 5 minutes. Sutariam? Per mėnesį rytinė mankšta taps maloniu įpročiu, be kurio nenorėsi pradėti dienos!

3. Hobis. Ar turi pomėgį, kuris yra svarbesnis tau už viską? Gerai, ne už viską, o už tokius dalykus kaip pinigai, telikas, internetas, laikraštis, savaitgalis ar net darbas. Sėklai tai krepšinis, Starkui ir Radzavičiui – kelionės senais automobiliais, man – kalnai. Jei neturi – PRIVALAI susirasti. Tai bus tavo gyvenimo aistra, kuri ves į priekį.

4. Sportas. Kokia šaka geriausia? Kas tik patinka: dviračiai, baidarės, bėgimas, orientacinis sportas, plaukimas, lauko tenisas, riedučiai ar slidės žiemą. Bet svarbu, kad tai vyktų natūraliai gamtoje. Sporto klubai skirti profesionalams ir pensininkams. Sportuodamas tarp keturių sienų niekada taip neatsipalaiduosi, kaip būdamas gamtoje. Jei tau dar nėra keturiasdešimt, teisingai pasirinkęs ir nuosekliai treniruodamasis gali tapti kad ir Lietuvos čempionu. Na gerai, bent prizininku. Kam tas sportas reikalingas? Sportuodamas gali atsipalaiduoti, mažinti stresą, pabėgi nuo rutinos. Svarbiausia – tavo kūnas tampa pasiruošęs naujiems iššūkiams ir išbandymams. Kaip dažnai sportuoti? Žiūrint, kokių rezultatų nori. Aš uolų laipiojimo treniruotes stengiuosi lankyti 2 kartus per savaitę. O vieną kartą per savaitę stengiuosi fiziškai išsikrauti. Kelias valandas duoti kūnui padidinto krūvio, kad jaustis kaip išgęžta citrina. Nebūtinai tai, ką treniruojuosi. Vasarą puikiai tinka dviratis, žiemą – slidės ar poledinė žūklė, rudenį – grybavimas.

5. Dalyvauk varžybose! Ne dėl prizų, garbės ar pasiekimų. Varžybose patirsi tokias emocijas, kurių už pinigus nenusipirksi! Sutiksi galybę bendraminčių, susirasi naujų draugų.

Prieš varžybas visada nors minimaliai pasiruošk. Jei tai dviračių varžybos, prasivažiuok prieš porą dienų panašią distanciją. Jei nuotykių lenktynės, pasilakstyk su žemėlapiu miške. Jei tai pusmaratonis – prabėk valandą be sustojimų. Taip būsi tikras, kad kūnas atlaikys krūvius. Prieš startą būtinai apšilk, jei nenori patirti traumos. Nebūchalink išvakarėse… iš asmeninės patirties.

Aš pradėjau nuo Merkio ir Ūlos vandens maratonų. Vėliau sekė nuotykių lenktynės Vilnius Challenge, Mini Eko, Rogainingas, Nykštietiškas triatlonas, Turistas.lt maratonas. Jos palieka daugiausiai emocijų, o dalyviai panašesni į likimo draugus, negu konkurentus. Bene sunkiausi startai atrodė bus tarptautinėse boulderingo varžybose Bouldozer ir MTB maratone. Tačiau tai tik baimės kuriama iliuzija. Tereikia ją tik kartą nugalėti.

6. Reguliarios išvykos į gamtą. Visus metus (neskaitant vasaros, kada gyvenu gamtoje) kartą per mėnesį keliaujame į gamtą praleisti savaitgalio. Su palapine prie ežero, į sodą, į pirtį, varžybas ar festivalį. Ne taip svarbu, kur. Svarbu, tai paversti įpročiu ištrūkti nuo keturių sienų. Grynas oras ir būvimas gamtoje padaro stebuklus! Tai ne tik geras poilsis ir išsivadavimas nuo rutinos. Susiliejęs su gamta tu pakrausi išsekusias baterijas. Tavo kūrybinės galios bus pamaitintos nauja enegrija!

7. Kelionės. Gyvenimas – tai knyga. Jei nekeliauji, skaitai tik vieną puslapį. Parodykit žmogų, kuriam nepatinka kelionės. Net ir užkietėjusį namisėdą galima paversti keliautoju, kartą ištraukus jį iš narvo. Savarankiškose kelionėse labai paprasta ištrūkti iš komforto zonos, o tai pati geriausia dirva naujiems įgūdžiams auginti. Įspaustas į kampą supranti, kad bet kokią problemą galima įveikti. Tereikia įdėti pastangų ir priimti teisingus sprendimus.

Kelionės – tai mano gyvenimo universitetas. Apie jas dar daug ką papasakosiu. Žmonės nekeliauja dėl dviejų priežasčių: pinigų ir baimės. Tačiau nesusimąsto apie tai, kad keliauti galima nemokamai ir nebijoti. Realus pavyzdys. Jei gyveni Vilniuje, pasižiūrėk žemėlapyje maršrutą (kuriuo nevažinėji) ir nueik pėsčiomis ant Trijų kryžių kalno, paskui prie Gedimino pilies. Skirk šiam nuotykiui visą dieną, neskubėk. Štai tau ir kelionė, kurią prisiminsi ilgam! Su dviračiu dar smagiau. Žemėlapyje surandi nežinomą vietą, užsirašai adresą, pasižiūri kryptį ir mini. Tavo navigacija – sutikti žmonės.

8. Maistas. Viena didžiausių sofos bulvių problemų – maitinimosi įpročiai ir persivalgymas. Kai telikas rodo vakarinį filmą, labia patogu per reklamą nulėkti iki šaldytuvo.

Kai aš dirbau sėdimą darbą, turėjau problemą dėl viršsvorio (nors iki tol svorio visada trūko). Darėsi neramu stebėti, kaip ant klubų didėjo gelbėjimo ratas. O per alaus pilvuką pimpalo nesimatė. Sutinkęs bendraamžius iš mokyklos laikų stebiuosi, kaip dauguma kūdenų pavirto į drimbas. Jei ne savalaikė korekcija, aš taip pat būčiau vienas iš jų.

Receptukas pradžiai – ryte būtina šviežia daržovė prie sumuštinio, mėsa – pietums arba vakarienei (jei ne per vėlai valgai). Po 19 valandos (BBQ vasarą tebūnie išimtis) – jokios mėsos. Jei alkanas – kapok salotas, vaisius ar ką nors ne mėsiško. Bet tik ne traškučius! Pamatysi, kad ryte ir apetitas atsiras (kurio naktiniai ėdrūnai paprastai neturi). Jei geri alų – pamiršk čipsus. Kam gadinti skonį? Be zakūskos gal ir antro butelio nesinorės.

Jei lašiakai vistiek netirpsta – per mažai judi. Pradėk daugiau vaikšioti (į parduotuvę, darbą, į tolimesnę autobuso stotelę). Lengviausias būdas sudeginti lašinius – dviems savaitėms išvažiuoti į kalnų žygį. Man geriausias komplimentas, kai fėja pavadina “kūdena”. Ir kaip yra afigiena, kai gali valgyti ką tik nori. O jautiesi lengvas, kaip pūkelis!

Atskira tema – dabar ant bangos vadinamasis “sveikas maistas”. Daugėja vegetarų, veganų, žaliavalgių ir kitokių sveiko maitinimosi ekspertų (ekspertas – siauroje srityje padaręs visas galimas klaidas). Nieko prieš juos neturiu, nors šie ir mėgsta pabrėžti savo išskirtinumą. Dar girdėjau tokį gandą, kad žaliavalgiai neserga. Nesiginčiju, aš irgi.

9. Rūkalai, alkoholis ir vaistai. Ar girdėjote istoriją, kaip draugo senelis visą gyvenimą rūkė ir dar nenumirė? Taip, ši istorija labai įkvėpia. Galbūt penkiasdešimtmečio proga tavo plaučiuose neapsigyvens vėžys. Bet pasakykit garsiai – ar tu nori būti rūkalais prasmirdusiu seneliu? Mane labiau įkvėpia senjorai, kurie duoda dulkių pauostyti bėgimo trasoje!

Žinote, kokia tiesa privertė mesti po penkiolikos prarūkytų metų? Rūkymas neturi nė vieno privalumo! Apie alkoholį to negalima pasakyti. Kai dirbau tradiciniu grafiku, buvau įpratęs kalti kiekvieną savaitgalį. Seniau net prieš varžybas išvakarėse nevengdavau gramulio. O kokia kančia būdavo keltis iš lovos, kai iš vakaro dar pakelis cigarečių surūkytas! Dabar taip gera, kad nemalonu prisiminti! Pažiūrėk į save iš šalies. Į tą lepšį, kuris ryte dvokia per 5 metrus ir negali nieko naudingo nuveikti, tik lovoje drybsoti. Ir žvalų bei energingą, pasiruošųsį kalnus nuversti! Jeiesi tas lepšis, tai nors skudurus išnešk pravėdint. Jei prasivoliosi lovoje, ir antrą dieną jausi pachmielą.

Pastebėjau, kad per media farmacininkai varo žiaurią dezinformaciją. Kaip gali sveiki žmonės (kokius rodo reklamose) vartoti vaistus? Menkų sveikatos sutrikimų negydyk saujomis tablečių. Kol nėra vėlu, diagnozuok negalavimų priežastį ir gydyk ją. Bet ne pasekmes.

10. Nuolat kelk savo galimybių kartelę. Sveikas atvykęs į aukščiausią lygą! Jei eini teisingu keliu, ta kartelė labai greitai kils tau nepastebint. Ir tai bus žiauriai gera motyvacija dar labiau stengtis! Štai jums reali istorija.

Prieš tris metus iš naujo atradau dviratį (buvau pašalinęs iš gyvenimo keliolikai metų). Atrodė visiškas kosmosas numinti 50 km per dieną. Nes buvau pratęs važiuoti 5 km į sodą ar prie ežero, kas buvo visai lengva. Kartą nusprendžiau  dvigubai prailginti maršrutą. Hm, tiesiu plentu numinti 10 km pirmyn ir tiek pat atgal pasirodo ne taip ir sunku. Kitais metais vėl dvigubai kilstelėjau kartelę, iki 20 km į vieną pusę. Easy done. 50 km per dieną ar vakarą tapo norma ir lengvai įgyvendinama užduotimi. Kelionėje po Alandų salas 2011 pramynėme beveik 100 km per dieną. Atrodė lubos pasiektos. Bet atėjo šie metai. 156 km per dieną arba 65 km nonstop (Vilnius – Molėtai). Tokius rezultatus pasiekiau šią vasarą, tam nesiruošdamas.

Pabaigai. Gali nebijoti, tai patikrintas kelias ir viskas priklauso tik nuo tavo veiksmų. Jei nori likti sofos bulve, turi teisę ir toliau nieko nekeisti ir aplinkui visus kaltinti dėl savo nesėkmių (nes daugiau kaip 80% taip elgiasi). Bet jei nori gyventi kaip Indiana Džonsas – pradėk keistis jau dabar. Neatidėliok, nes jau taip darei šimtus kartų. Ar tau tai padėjo? Pradėk jau šiandien, dar geriau – tuoj pat. Ne rytoj ar poryt. Kelkis nuo sofos!

Prisimink, kad tu esi ne vienas toks. Išugdęs šių naujų įpročių tu mėgausiesi kiekviena diena, kad gyveni. O laikas tau taps žymiai brangesnis, jei paskutinius kelis metus tik egzistavai jį užmušinėdamas.

Pasidalink komentaruose, kas tau yra sunkiausia? Apie ką nori sužinoti daugiau?

Bonusas. Niekas taip neįkvepia ir nemotyvuoja, kaip tikros istorijos, vykstančios šalia mūsų. Jei skaitai šias eilutes, didžiuojuosi tavimi! Pradėk pokyčius jau dabar, pasidalink savo transformacijos istorija ir laimėk nuostabų prizą – kelionę į kalnus su BlogamOre 2013 metais. Taip, šis fantastiškas prizas atiteks tik vienam, bet jis vertas tavo pastangų. Išdrįsk būti didvyriu sau!

8 komentarai

 1. Aidas Bubinas

  Galeciau gincytis tik del varzybu… na bet cia jau kiekvieno nuomone jam paciam svarbi… Mano asmenine nuomone varzosi tie kam veiksmas „padaryk artima savo“ yra kur kas priimtinesnis nei kova su paciu su savimi…na visa tai apie ka parasyta pries tai ir po to skyrelio 🙂 . Toks jau zmogus yra, kad butinai reikia yrodyti, kas cia yra kietesnis. Nes tada tampi kazkokiu bandos vedliu, paskui kuri seka likusi banda…

 2. Ren

  Aidai, varžybos dažnai reikalingos tam, kad turėtum užsibrėžtą tikslą. Jei varžybos sunkios, reikia ruoštis. Tai papildomas motyvatorius atsistoti nuo sofos tuomet, kai galvoji „ai šiandien tingiu bėgt/važiuot/plaukt“, nes žinai, akd jei nedarysi namų darbų, varžybose bus labai sunku. Ypač ištvermės sportuose.

 3. minda

  Istvermes sporte rekomenduojama minimum 3 men i prieki turet varzybas. Dar geriau – dazniau =)

 4. nutarkim

  kelionių gamton opcija kelia abejonių, – vat nesu gamtos vaikas ir ką? siekiant tikslo bandyti pasikrauti nuo praamžių ąžuolų, aplink skraidant įvairaus plauko vabzdžiams, kartais lyjant ir bėgiojant tūlikan už krūmų?
  pernelyg vienpusiškai, nors įkvėpiančiai parašyta, yra žmonių, kuriems nepatinka vorai medžiai laužai ir net tie patys kalnai, sportas yra svarbus virtimo iš bulvės aspektas, bet ne ką mažiau svarbus virsmo momentas yra banalus knygų skaitymas. Ir kiekvienas tą derina savaip – vieniems ant bėgtakio skaityti gryno proto kritiką komfortabilu, kitiems diskusijos prie laužo katarsis. Kategoriškumų nereiktų, tiesiog, daugiau supratimo ir akiračio plėtros.

 5. Zhanna

  Minda, persiaurai mastai, komentas ne i tema. Nuostabus straipsnis, taip laikyk. Gal ir as vel susiimsiu, kaz kaip vasara mano uzsitese 🙂

 6. Algirdas

  Labai ir net labai daug tiesos parašyta ir viskas žemiškai, o ne „KEISK SAVO ĮPROČIUS 180° IR LAIMĖK KELIONĘ DVIEMS ASMENIMS Į PALANGĄ“. Man pačiam sunkiausia išskirti pomėgį, kuriam skirti daugiau laiko. Nežinau ką tiksliai galiu vadinti hobiu, bet įtariu tokių turiu ne vieną ir ne du, todėl po darbo labai sunku apsispręsti ką veikti šiandien?.. 🙂

  Kas dėl kelionių, dažnu atveju pinigai turi nemenką rolę, tačiau ją galima padaryti antraeile, jei turi gerą idėją ir nebijai ją įgyvendinti. Istorija iš asmeninio gyvenimo: su draugais nusprendėme, kad reikia keliauti, bet norisi kažko įdomesnio nei tiesiog susimest pinigus ir važiuot savo ar nuomotu automobiliu. Susitikom Valakampių pirmame pliaže (ką tik buvau nusibaigęs žaidžiant tinklinį) ir pradėjom brain stormingą. Galiausiai išsigryninom idėją, kad reikia pasidomėti apie tai, ką skaitėme spaudoje ir jei viskas gerai – keliauti aliejumi varomu automobiliu. Pasirodo net įmonė Lietuvoje yra kuri surenką aliejų, jį išvalo ir pardavinėja kaip kurą, importuoja pakaitinimo įrangą ir ją montuoja. Greitai susisiekiau su tos įmonės direktoriumi, pristatėm savo idėją, sulaukėm šiokio tokio palaikymo ir pažado, kad paskolins įrangą ir duos aliejaus pirmai pradžiai. Beliko rasti automobilį su neužmušamu dyzeliniu varikliu ir aišku kuo senesnis, tuo geriau! Pabandėm gal 20 mercedesų ir nieko gero… Galiausiai vienas draugas sako Citroeno 2.1 dyzelinis variklis itin patikimas, tik gali būti problemų su hidraulika. Ilgai nesvarstėm ir nusipirkom už minimalią kainą Citroen XM, nuotykių buvo soooočiai bet išsiruošėm į kelionę ir… Keliavom! Stojom prie kavinių, barų, restoranų, prašėm aliejaus, žmonės juokėsi, filtravom pro merlių ir važiavom… Galiausiai vos ne vos grįžom, mašiniukas jau sunkiai tempė, bet judėjo. Greit suraičiau straipsniuką, prasiunčiau žiniasklaidai, pasidarėm truputi reklamos ir gavom jau smarkiai panaudotą pakaitinimo įrangą dovanų – tikriausiai ją išmontuot pasirodė brangiau, nei ji buvo verta… 🙂 Pardavę mašiną ir įrangą, suskaičiavę išlaidas gavom nei daug nei mažai – per 2 savaites apvažiuoti visi Balkanai su begalia nuotykių ir tai kainavo (jei gerai pamenu) po 400-500 lt…

  Kalbant apie varžybas, tai tiek kaip iš dalyvio, tiek kaip iš organizatoriaus pusės, pats maloniausias dalykas, kai žmonės dalyvauja ne dėl prizų, o dėl pramogos! Žinoma, skirtingos varžybos, skirtingas pasiruošimas, skirtingi konkurentai, skirtingas startinis mokestis – skirtingi lūkesčiai, visada norisi dar ir gaut ką nors atminimui, bet gi svarbiausia nesėdėt namie ir pajudėt, pasukti galvą!

  Išvados: skaitau skaitau ir perskaitau daug pačiam artimų idėjų, kurias arba jau pradėjau įgyvendinti, arba jau įgyvendinau arba dar tik norėčiau įgyvendinti 🙂 Tikiuosi tai pavyks, o kol kas matau, kad judu gera linkme 😉

  Pasiūlymas: 11 punktas – Nuolat bandyk ką nors naujo. Nors turėti pomėgius yra labai gerai tiek psichologiškai, tiek dažnu atveju fiziškai, tačiau nuolat išbandant naujas pramogas, keliant sau naujus iššūkius apsidovanosi dar stipresnėmis emocijomis, o galbūt „susirgsi“ nauja liga ir sau dėl to dėkosi visą gyvenimą 😉

 7. Rasius

  Tik gamtoje egzistuoja laisvė ir harmonija. Juk gamta mus sutvėrė, o ne miestas ir technologijos… Pažiūrėkite Wall-E filmuką 😉 Perskaitytos knygos taps bevertėmis, jei tik skaitysi ir nieko netaikysi.
  Ačiū Algirdai už įdomią istoriją, jūs tikrai išradingi!
  Džordžai, aš tas kitas!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *