Kalėdinis sveikinimas gamtos mylėtojams, niokotojams ir megztosioms beretėms

Parašyti šį straipsnį paskatino veikėjų, laikančių save gamtos mylėtojais, ligota reakcija į Montis Magia virusinį kalėdinį sveikinimą. Ar ne laikas būtų pasiaiškinti, kas gi po velnių yra tie įvardinti “gamtos niokotojai”? Ir kuo jie blogesni už tariamus gamtos mylėtojus…

Noriu papasakoti jums istoriją, kuri viliuosi padės susivokti esamoje situacijoje.

Šiais metais pamėgau keliones dviračiu. Vienas gražiausių Lietuvos dviračių maršrutų driekiasi Kuršių Nerijoje. Klaipėda – Smiltynė – Juodkrantė – Pervalka – Preila – Nida ir atgal. Šį maršrutą kartoju du kartus per metus: ankstyvą pavasarį ir vėlyvą rudenį. Tai lyg dviračių sezono atidarymas ir uždarymas. Unikali gamta, pavydėtina ramybė, nepakeičiamos pavasarinės ir rudeninės spalvos ir žinoma – laukinis stovyklavimas (nežinau, kaip tiksliau išversti wild camping)…

Ar jūs kada nors nakvojote pajūryje tikrąją šių žodžių prasme? Suprantu puikiai tuos, kurie gali atsakyti taip. Ošianti jūra, romantiškas saulėlydis, žvaigždėtas dangus, nė gyvos dvasios aplinkui, karštas vynas, mylima antra pusė, pusryčiai kopose… Nežinau kaip jums, man tai geriausia, ką galima patirti nelegaliai Lietuvos pajūryje. O taip! Lietuvoje legaliai tai leidžiama tik išrinktiesiems. Gera žinia jums, jei norite tai padaryti legaliai. Vos už keliasdešimt kilometrų į šiaurę tame pačiame Baltijos pajūryje Latvijos teritorijoje galima visiškai legaliai stovyklauti. Ir net laužus kūrenti. Nuo Papės link Liepojos yra įrengtų ir sutvarkytų pajūrio stovyklaviečių, kuriose be stalo, suolų, šiukšlinės ir laužavietės dar ir malkų palikta. Kur tuomet logika? Tipo latviai niokoja savo pajūrį, kurio jie turi ne tiek ir mažai. O pas mus kažkodėl tai leidžiama legaliai daryti tik neaiškiems šūlams.

Žinote ką? Dėjau aš ant tokios tvarkos. Ir taip bus mažiausiai du kartus per metus! Šiemet visus tris išėjo. Kartais taisyklės kuriamos tam, kad jas laužyti. Draudimas stovyklauti pajūryje manau yra vienas tokių. Įsivaizduoju aš aplinkosaugos ministerijos klerkų reakciją, jei kas į akis pažertų tokius žodžius. Nesu aš baigęs kokių ten nereikalingų mokslų. Todėl ir mano argumentai bus kaimietiški (nes esu kaimietis), tačiau suprantami tiek runkeliams (aš jiems priklausau), tiek ir megztosioms beretėms iš aukštesnio socialinio sluoksnio.

Toks klausimas – kiek kartų ministerijos valdininkėlis pažeidžia kelių eismo taisykles, kasdien važiuodamas į savo kabinetą? Manau, kad vidurkis bus gerokai didesnis, nei aš teoriškai nusižengiu įstatymams per metus pajūryje. Turiu ir dar vieną argumentą. Su kiekviena iškyla į gamtą vadovaujuosi nuostata – gamtą palikti švaresne, nei ją radau. Tai reiškia, kad išsinešu ne tik visas savo šiukšles. Su malonumu surenku pakeliui rastas skarbonkes, bambalius ir kitokią gamtos mylėtojų paliktą tarą… Toks štai yra vieno iš gamtos niokotojų portretas. Nežinau kaip jūsų, bet mano aplinkoje tokių yra dauguma.

Po šios graudžios istorijos, reikėtų panagrinėti, kas yra kas? Pradėkim nuo tariamų gamtos mylėtojų. Paskutiniu metu turizmo forumus atakuoja nauja gamtos mylėtojų karta. Pirmiausia, kas jiems rūpi – tai negatyvo paieškos. Tik duok jiems priežastį prisi*isti… Ne tai kad pradės auklėti, statydami į savo įsivaizduojamus rėmus. Su šitais troliais tikra bėda – jie kaip dėlės siurbia ne tik laiką, bet ir „grafiką“. Vietoj to, kad imtųsi ko nors naudingo, jie įvelia vis daugiau liaudies į beprasmes diskusijas. Analogas Lietuvos politikams, kuriems rūpi papizdėlint per teliką dėl reitingų.

Tradicinio gamtos niokotojo portretui puikiai tinku tiek aš, tiek Pučkorių atodangos niokotojai iš Montis Magia. Mat rodomas ne tik blogas pavyzdys, bet ir propaguojamas gamtos vertybių niokojimas. Common, atsibuskit! Visi Lietuvos alpinistai, pamatę linksmai sumontuotą filmuką, čiups savo ledkirčius ir varys niokoti atodangų. Belieka atlaisvinkit kamerą ir siųsti patrulių ekipažą gaudyt nenaudėlius prie atodangos. Ką aš pamačiau tame klipe – tai paskatinimą veikti per humoro prizmę.

Pažystu asmeniškai visus filmo veikėjus. Tikiu, kad jų vertybių skalėje gamtos (tiksliau tai, kas iš jos liko) saugojimas gerokai aukščiau nei aktorinės savybės, demonstruojamos virusiniame video klipe. Iš kitos pusės, ši provokacija nukreipta prieš aplinkosaugos klerkus. Galbūt tai privers pajudinti storas subines, pravėdinti bezdalus ir pažiūrėti, kas vyksta jų kontroliuojamose valdose. Nereikia ir A.Čekuolio įžvalgų, kad suvokti jog nuo mūsų atitverti Lietuvos miškai ir vandenys labiausiai kalti dėl megztųjų berečių neveiklumo bei korupcijos aplinkosaugoje.

Montis Magia kolektyvui noriu padėkoti už a*ujieną sveikinimą. Su nekantrumu laukiu antro filmo trailerio!

Štai toks Kalėdinis sveikinimas išėjo. Jei šiais metais buvai veiklus, barzdotas senelis tavęs nepamiršo…  Drakonas mirė, tegyvuoja drakonas! Pasitikite linksmai ir… laukite tęsinio 🙂

3 komentarai

 1. tomas

  nepatinka tai keisk įstatymus o ne didžiuokis, kad jų nesilaikai. Taip ir gaunasi bardakas kai visi teisingumą kuria pagal save – aš nemoku mokesčių, aš skubu, aš tingiu ir galiausiai turime totalų bardaką.

 2. aaa

  Šiais metais pamėgau keliones dviračiu. .. Kitais metais tu pamėgsi keliones džipu, šašlyką ir alų. Ir vėl atvažiuosi į pajūrį…

 3. max

  manau, kad be reikalo taip daug demesio buvo skirta sitam nesusipratimui. Asmeniskai as truputi pazistu montis magia kolektyva ir todel pasitikiu jais, ir tikrai manau, kad nieko jie neniokojo, o tik isradingai sukombinavo kadrus.
  Prasau nepykti nei vienu, nei kitu, arteja sventes, dziaukimes 🙂
  su naujaisiais metais visus!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *