Kalninių batų priežiūra ir impregnavimas

Batai nėra viena iš svarbiausių, o pati svarbiausia ekipiruotės dalis kalnuose. Su nepatogia kuprine, peršlampančia striuke ir per šiltu miegmaišiu dar galima kentėti. Tačiau blogi ar netinkamai paruošti batai ne tik apkartins jūsų kelionės džiaugsmus, bet gali tiesiogiai pakenkti ir jūsų sveikatai. Įsikalk į galvąkojos kalniečiui yra viskas, be kojų kalnuose tu esi daržovė.

batų impregnavimas

Prisimenu savo paties netolimą istoriją. Pirma išvyka į kalnus, įkoptas Elbrusas ir du mėnesiai ramunėlių bei mumijo kompresų… gydant pūliuojančias kulnis. Ne vienas bendradarbis stebėjosi, kodėl spalį vaikščiojau su vasarinėmis šlepetėmis! Nutiko tai dėl netinkamos avalynės. Nuo to karto didelį dėmesį skiriu ne tik batų pasirinkimui, bet ir jų priežiūrai.

Ko reikia, kad kojos kalnuose dainuotų? Gerų batų, teisingų kojinių ir tinkamos priežiūros. Paprasta.

Ne vienas bendražygis turi naujausio modelio kalninius batus. Tačiau dažnas jų ne tik žiemą šąla, bet ir vakarais dalyvauja mūšyje dėl vietos šlapiems batams prie radiatoriaus. Tuo tarpu savo atgyvenas Makalu palieku rymoti koridoriuje.

Kaip gi ta kalninių batų priežiūra? Pateikiu savo išbandytą ir pasitvirtinusį receptą.

Grįžęs iš kalnų ar žygio, batų nestatau į kampą ir nemetu į sandėliuką. Tačiau padarau tris svarbius dalykus, kurie leidžia džiaugtis sausomis kojomis kitos kelionės metu.

1. Vidpadžio išėmimas ir batraiščio išvėrimas. Jei vidpadžio skylutės užsikimšę, būtinai jas  prakrapštykite. Jų dėka drėgmė patenka į kitą vidpadžio pusę ir koja ne taip sudrėksta. Batraištį būtina išverti dėl to, kad po juo esanti vieta yra kritinė. Liežuvio kraštuose mėgsta kauptis purvas, smėlis, sniegas ir ledas. Galite visą batą paruošti teisingai, tačiau jei paliksite batraištį – jūsų pastangos gali būti veltui. Žiemą batraiščio apačioje mėgsta kauptis sniegas, ypač esant pliusinei temperatūrai. Pradėjus tirpti sniegui rizikuojate gauti šlapias kojas.

2. Bato valymas ir paviršiaus sudrėkinimas. Svarbiausia, gerai išvalykite liežuvio kraštus po batraiščiu, kad neliktų jokių šiukšlių. Jei kempinė nepasiekia, padės senas dantų šepetukas. Nepamirškite išvalykite padą, nepalikite užstrigusių protektoriuje akmenų – jie tikrai nepadidina sukibimo. Kai nuvalėte visus nešvarumus, kempine sudrėkinkite bato paviršių. Tai padės lengviau įsigerti impregnantui.

3. Ar atlikote pirmus du punktus? Jei taip, keliaujam prie paskutinio – impregnavimo. Skirtingiems paviršiams ir medžiagoms reikia skirtingų impregnantų. Aš naudoju Nikwax produkciją, nes ją lengviausi gauti Lietuvoje. Pavyzdžiui, populiariems La Sportivos batų modeliams Makalu ar Karakorum naudokite nubuko ir verstos odos impregnantą. Ištepkite drėgną bato paviršių šiuo skysčiu, sunkiau pasiekiamas vietas galite patepti kempine ar tiesiog pirštu. Aš taip pat impregnantu perbraukiu ir viršutinį guminės bato dalies sluoksnį – drėgmė lengviau nubėga glotniu nematomos plėvelės padengtu paviršiumi.

Impregnuoti batų nebūtina prieš pirmą žygį, jei jie turi membraną. Šviežias goretex’as ar kita populiari membrana, kol dar šviežia, nepraleis vandens. Tačiau kartą gavus šlapias kojas, spėlioti ar verta impregnuoti nereikia.

Taip pat yra purškiamų impregnantų. Jie gali būti patogesni naudoti kelionės metu, kai batai pradeda leisti. Apie jų efektyvumą nieko negaliu pasakyti. Grįžus iš žygio ir paruošus batus kitai kelionei nebereikia sukti galvos.

P.s Šį receptą galima suderinti ir su kasdienių batų priežiūra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *