Nudegimai. Pirmoji pagalba ir dažniausiai daromos klaidos

Ką turi bendro kalnai, kelionės ir nudegimai? Ar susidursime su šita problema? Visai tikėtina, nes:

 • Visada norisi iš kelionės sugrįžti su šokoladiniu įdegiu. Tačiau dažnai persitengiame. Taip nudegame, kad kelias naktis negalime miegoti dėl skausmo.
 • Kartais tenka pačiom nepatogiausiom sąlygom ruošti maistą, virti vandenį. Verdantis vanduo ar įkaitęs puodas gali skaudžiai nuplikyti.
 • Karštos versmės egzotiškuose kraštuose.
 • Laužo liepsna ar sprogęs dujų balionėlis.

NUDEGIMO LAIPSNIAI

Nudegimo metu pažeidžiama daugiau ar mažiau odos sluoksnių. Pagal tai kaip giliai pažeidimas įsiskverbė yra skiriami trys nudegimo laipsniai. Pagal juos galima spręsti apie pažeidimo sunkumą, gydymą, išgijimo ir pasekmių prognozes.

I laipsnis – paviršinis nudegimas, epidermio sluoksnio. Tai odos paraudimas, be pūslių, gana skausminga. Oda nusilupa po 5 – 7 dienų ir paraudimas išnyksta. Pilnai sugyja, randų nelieka.Čia galima priskirti nesaikingus nudegimus saulėje.

II laipsnis – dalies odos storio pažeidimas. Pažeidžiama epidermis ir po juo esanti dalis dermos. Iš dermos sluoksnyje esančių specifinių ląstelių atauga naujos odos ląstelės. Jei pažeista visa derma, oda pati nesugebės ataugti. Skiriama du gyliai:

 • A- paviršinis dalies odos storio nudegimas. Oda paraudusi, oranžinė, formuojasi pūslės, pripildytos gelsvo skysčio. Ypač skausminga, bet koks prisilietimas labai skausmingas. Po 2-3 savaičių pilnai sugyja, randų nelieka.

 • B – gilus dalies odos storio nudegimas. Oda vietom balkšva, pūslės su tamsiu rausvu skysčiu. Mažiau skausmingas. Gyja ilgiau, ne taip gražiai.

III laipsnis – pilno ados storio pažeidimas. Pžeidžiami visi odos sluoksniai ir ląstelės, iš kurių gali oda atsinaujinti, ataugti. Oda būna nejautri, neskauda liečiant, įtempta, patamsėjusi, dar kitaip vadinama „kiaulės oda“.

Tačiau ne viskas būna taip aišku ir paprasta. Iškart nudegus sunku pasakyti kokio laipsnio nudegimas. Pūslių pradžioje gali nebūti, jos susiformuoja per 12 – 24 valandas. Nudegimo vietoje gali būti zonos su skirtingais nudegimo gyliais.

PIRMOJI PAGALBA

Nudegusią vietą reikia skubiai šaldyti. Kai įvyksta kontaktas su karščiu (verdančiu vandeniu, įkaitusiu metalu) nudega, sužalojamas paviršinis odos sluoksnis. Tačiau nutraukus kontaktą, karštis vis dar skverbiasi gilyn ir žaloja gilesnius sluoksnius. Todėl būtina tai sustabdyti.

Viena pagrindinių pirmosios pagalbos klaidų yra riebalų naudojimas. Užteptas riebalas (aliejus, taukai) sudaro apsauginę plėvelę, kuri nepraleidžia karščio į išorę. Todėl karštis skverbiasi gilyn ir tokia pagalba tik dar labiau žaloja.

[sociallocker]

Geriausia priemonė vanduo, maždaug 8 – 23°C (45 – 75°F). Paprasčiau sakant drungnas vanduo iš krano. Ypač efektyvu šaldyti pirmąsias tris valandas po nudegimo po10 – 15 min. Jei nėra galimybių mirkyti nudegusios vietos, tinka šlapi uždėti rankšluosčiai. Juos reiktų keisti vis naujai pamirkius vėsiu vandeniu.

Tačiau nepersistenkite, nenaudokite ledo tiesiai ant pažeistos vietos. Taip pat nemirkykite labai šaltame vandenyje (pvz.: lediniame kalnų upelyje). Jūs galite nušalti pažeistą vietą, nes jos jutimai yra sutrikę ir tiesiog nepajausite kaip gausite nušalimą. Tai lyg šaldyta vištos kulšelė iš šaldiklio įmesta į verdantį puodą tik atvirkštine seka.

Svarbu nuimti papuošalus, ypač žiedus nuo pažeistos rankus. Nes pirštai labai greit ištins, ir žiedas pradės spausti. Tada vienintelė išeitis nukirpti žiedą. O tam ne visada yra priemonių.

Prikibusius rūbus imti labai atsargiai, nes gali būti pridegę. Nuplėšus gali pradėti smarkiai kraujuoti. Jei nesate tikri kaip elgtis ekstrinėje situacijoje, apkirpkite rūbą apie pridegusią medžiagą. Ją vėliau galėsite atmirkyti ar pridengę švariu tvarsčiu nugabenti į gydymo įstaigą.

Tolesnis gydymas priklauso nuo pažeidimo stiprumo, laipsnio. Jei pažeidimas yra stipresnis nei pirmo laipsnio, reikėtų kreiptis į medikus. Nudegimas bus tinkamai įvertintas ir atitinkamai gydomas. Tačiau ne visada tai įmanoma. Jei jūs esate toli nuo gydymo įstaigų ir neturite galimybių jas greitai pasiekti, turėsite patys pradėti gydymą.

I laipsnio nudegimas. Tolesnės gydymo rekomendacijos

Jei tai nedideli nudegimo plotai ypač ant veido, kaklo, švelniai nuplaukite švariu, muiluotu vandeniu 1 – 2 kartus dienoje. Jei nesate įsitikinę jo švarumu, užvirinkite ir atvėsinę naudokite. Bintuoti nereikia. Nudegimas gali būti labai skausmingas. Jei reikia, išgerkite tabletę nuo skausmo. Tinka įvairūs, tam skirti tepalai ar purškalai, kurie taip pat pasižymi ir nuskausminančiom savybėm. Paklauskite vaistinėje ir kiekviena save gerbianti vaistininkė tikrai jums parekomenduos kokį naujausią produktą. Jei maždaug po paros susidarys pūslės, vadinasi pažeidimas yra gilesnis.

Saulės nudegimams geriausias gydymas yra tinkama prevencija. Kremas nuo saulės visada turi būti su jumis, net jei orų prognozė žada debesuotus orus. Kremas saugo ne tik nuo nudegimo, bet ir nuo UV poveikio. Kylant į kalnus UV spindulių skvarba padidėja 4% kas 300 vertikalių metrų. Tai didina riziką susirgti odos vėžiu. Todėl nepagailėkite pinigų ur nusipirkite geresnį apsauginį kremą. Jei vis tik papiktnaudžiavote saulės voniomis, vaistinėse galima įsigyti specialių raminančių, nuskausminančių purškalų, kurie leis ramiau miegoti.

II laipsnio nudegimas. Tolesnės gydymo rekomendacijos

Labai skausminga. Jei reikia, išgerkite tabletę nuo skausmo. Skausmas gali atslūgti tik po 48 – 72 val. Nuplauti nedirginančiu, švariu, muiluotu vandeniu. Jei vaistinėlėje turite chlorheksidino tirpalo, plaukite juo suvilgytu binto gabalėliu. Nepamirškite elementarios higienos, prieš nudegimo gydymą nusiplaukite rankas. Nukarpykite nusilupusias, nusiraičiusias skūreles, odeles. Bet nenukarpykite plyšusių pūslių odelių, prispauskite jas prie odos su tvarsčiu. Odelė veiks kaip biologinis tvarstis, neleis prikibti bintui ir bus mažiau skausminga.

Ką daryti su sveikomis pūslėmis? Medikai jums atsakys vienareikšmiškai :“nelieskite, nekarpykite ir kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą“. Tačiau jei jūs kurį laiką to negalite padaryti, kaip tada elgtis?

Net medikų tarpe nėra vieningos nuomonės. Vieni pasisako už tai, kad neliesti pūslių. Nes skystis pūslių viduje yra sterilus, švarus, taip į vidų nepapuls infekcija, neleidžia išdžiūti nudegimo vietai. Kiti tvirtina kad reikia steriliai prakirpti didesnes pūsles. Nes didesnės pūslės anksčiau ar vėliau (kuo didesnės tuo anksčiau) vis tiek tikrai praplyš. Todėl tai geriau padaryti pačiam švelniai, tvarkingai. Įkirpkite su žirklutėmis( prieš tai jas pasterilizavę su antiseptiku ar spirtu) ar prapjaukite su skalpelio galvute, ir prispauskite su tvarsčiu ar bintu. Mažas pūslytes galima palikti.

III laipsnio nudegimas. Tolesnės gydymo rekomendacijos

Pažeidimas yra gilus, ir pati oda nebeataugs iš žaizdos dugno. Oda kažkiek gali ataugti iš žaizdos klaštų. Tačiau jei sužalotos odos plotas yra didelis, ji pati neataugs, ilgai gys, varvės, labai subjauros estetinį vaizdą. Jums anksčiau ar vėliau būtina pasirodyti medikams. Iki to laiko kol galėsite atvykti į gydymo įstaigą, prižiūrėkite taip kaip antro laipsnio nudegimą.

Antibiotikai

Patys antibiotikai nudegimo negydo. Neskubėkite pradėti jų gerti savarankiškai. Ne specialisto akiai gali net atrodyti, kad nudegimo vieta pradėjo pūliuoti. Nes nudegimas gydamas dažnai atrodo kaip šlapia, lyg maurais apnešta vieta. Tai dar nepūliavimas.

Tepalai

Neskubėkite eksperimentuoti su visokiausiais, tam specialiai neskirtais tepalais. Ypač nepatartinas tepalų kaitaliojimas, nes oda gali alergizuotis ir išbers. Paprasti riebūs tirpalai užkemša odos poras, neleidžia jai kvėpuoti, gali sukelti uždegimą. Jei tai yra pirmo laipsnio pažeidimas, galite eksperimentuoti liaudies medicinos metodus. Bet jei odos vientisumas pažeistas, yra plyšusios pūslės, žaizdos, galite pakenkti dar labiau. Nes tam neskirti tepalai, ar kitos priemonės nėra sterilios. Jie gali įnešti užkrėtimą ir infekciją.

[/sociallocker]

Dar kartą pabrėšime svarbiausius momentus

 • Pirmoji pagalba nudegus – šaldyti vėsiu vandeniu.
 • Pagrindinės pirmos pagalbos klaidos – netepkite riebalais, nenušaldykite per šaltu vandeniu ar ledais, sniegu.
 • Pažeidimo gilumas gali išryškėti tik po paros.
 • I – II laipsnio nudegimas gali būti labai skausmingas – vartokite vaistus nuo skausmo.
 • Prižiūrėdami nudegimus, laikykitės elementarios higienos taisyklių.
 • Jei galite laiku kreiptis į medikus, nelieskite patys pūslių.
 • Jei tai gilus nudegimas, grįžę iš žygio kreipkitės į medikus.

Keliaukite saugiai ir sugrįžkite namo sveiki!

4 komentarai

 1. Algirdas

  Ačiū, man kaip turinčiam gerą fantaziją ir nemažai gyvos patirties buvo labai šlykštu skaityti :)) Bet šiaip labai daug naudingos informacijos!

 2. Rasa

  Ačiū Skaiste! Tikras lobynas čia. Viskas labai aišku.
  Teko pačiai stipriai nusiplikyti kelionėje. Vėsus vanduo, tabletės nuo skausmo. Labai pasisekė, kad tuo metu buvome Vokietijoje ir vaistinėje pasiūlė kokius tai gelinius pleistrus po nudegimo. Storas minkštas sluoksnis vėsino, netrynė, jautėsi gan komfortiškai, kiek tai įmanoma tokioje situacijoje. Vėliau vykome į Belgiją, ir ten nieko panašaus negavau, Lietuvoje taip pat. Bet tai buvo senokai ir gal jau ir pas mus dabar yra kažko panašaus?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *