Pūslės ant kulnų: sunkaus darbo rezultatas ar laiku neišspręsta problema?

 

Mano batai buvo du,
Vienas dingo – nerandu.
Aš su vienu batuku,
Niekur eiti negaliu.

 

 

 

Kalnų žygių, žygių pėsčiomis mėgėjai žino kaip stipriai kelionę gali apsunkinti ar net visai sugadinti nutrintos kojos. Tai gali sugriauti visą atostogų malonumą. Tavo draugai, bendražygiai sparčiai žygiuoja pirmyn su kuprinėmis juokaudami ir šmaikštaudami. O tu velkiesi iš paskos sukandęs dantis, stengdamasis pastatyti koją taip, kad mažiau skaudėtų.

Mūsų pėdutės rimtuose žygiuose turi dirbti visą dieną. Paprastai jos neša ne tik kūną, bet dar ir kuprinę ant pečių. Jos klusniai neša mus link mūsų pačių kvailiausių užsibrėžtų tikslų. Todėl prižiūrėkime jas tinkamai. Tinkama priežiūra ir apsauga gali padėti išvengti daugelio problemų.

TINKAMI BATAI

Neapgaudinėkite savęs pirkdami kietai, turistiškai atrodančius batus iš maksimų. Jei planuojamas sunkus žygis, laukia didelis fizinis išbandymas, pirmiausiai investuokite į gerus batus. Tai tikrai atsipirks. Jie tokie patogūs ir patikimi, kad net Lietuvoje juos norisi nešioti žiemos sezonu ar žygiuose į gamtą.

Turistiniai, trekingo, kalnų batai privalo turėti:

 • Aukštą ir tvirtą auliuką. Jis saugo čiurną nuo panirimų, patempimų. Tai labai svarbu kalnuotose, nelygiose vietovėse. Nes koja labiau ir greičiau nuvargsta. Tada yra didesnė tikimybė ją kryptelėti bei pasitempti.
 • Kokybišką bato odą. Geri kalnų batai gaminami iš patikimų, apdirbtų medžiagų. Jie daug atsparesni drėgmei, vandeniui. Tinkamai prižiūrint ir laiku impregnuojant, šias savybes galima ilgai išlaikyti.
 • Patikimą padą. Tvirtas, kuris nesulūš per pirmą kelionę ir nepradės leisti vandens. Su tinkamo rašto, mažiau dylančiu protektoriumi.

Gerus žygio ar kalnų batus pirmą katą nėra lengva išsirinkti. Patariu pasitarti su specialistu, pasikonsultuoti su išmanančiu pardavėju. Teisingai renkantis galima užtrukti pusvalandį ar net valandą. Matuotis reiktų kelis dydžius, modelius, su storesne, plonesne ar dviguba kojine. Specializuotose parduotuvėse yra paruošta akmeninė platforma, imituojanti leidimąsi žemyn.

Ten konsultantai teigiamai įvertins jūsų įkyrius klausimus apie pasirinkimą. Dauguma jų patars remdamiesi savo ilgamete kelionių patirtimi. Netinkamai išsirinkus batus, ilgo leidimosi metu galite dar ir nusimušti pirštų nagus. Jie patamsėja, atšoka, ir tenka ilgai laukti, kol atauga nauji. 

Aš pati rinkausi beveik valandą. Išėjau iš parduotuvės sukaitusi ir raudonais žandais. Tačiau batais jau treti metai esu patenkinta.

TINKAMOS KOJINĖS

Bobutės megztos vilnonės kojinės nėra pats geriausias pasirinkimas. Jas gerai vakare apsimauti šaltoje palapinėje arba kalnų namelyje. Reikia atkreipti dėmesį, kaip jos pasiūtos, ar siūlės (ypač palei pirštus) ne per kietos, netrins. Ar ne per didelės, nes kulno zona kojinėje ir pade būna atitinkamai pastorinta. Jei tos zonos guls ant pėdos ne toje vietoje kur numatyta, tuomet neatliks savo funkcijos. Priderinus tinkamas kojinės prie batų, po kelių dienų nešiojimo jos dar nesmirdi. O prastos kokybės jau dvoks, bus įmirkusios prakaitu, o audinys sukibęs ir nebeleidžiantis odai visiškai kvėpuoti. To pasekoje koja dar labiau šus, drėks ir lengviau trinsis pūslės.

„Prisijaukink“ naują batą

Nusipirkus naujus batus, būtina juos išbandyti prieš kelionę. Reikia su jais prasivaikščioti kelias dienas. Galima tiesiog vaikščioti į darbą ar išbandyti aktyvesnio savaitgalio metu. Batas prisitaiko prie jūsų kojos. Pėda išguli, išspaudžia savo specifinius nelygumus. O gal būt jūs pamatysite, kad šie batai ne jums, jie piktybiškai trina ir niekas nepadeda. Tai geriau atrasti iš anksto. Kartais padeda apsiklijavimas pleistru ir „pranešiojimas“ ir po to problemos išsisprendžia.

[sociallocker]Kai tavo pėdos „ypatingos“

Yra žmonių, kurie niekaip negali prisitaikyti sau batų, visi trina, visi nepatogūs. Gali būti kad jūsų pėda turi savų ypatumų, išlinkimų, iškilimų. Tada standartinei pėdos formai siūtas batas netiks. Problemą gali padėti išspręsti specialiai parinkti padukai ar įdėkliukai į padus. Čia reiktų pasikonsultuoti su ortopedinių prekių parduotuvėse dirbančiais specialistais. Kitas variantas -gamintis batus pagal specialų užsakymą. Malonumas aišku ne pats pigiausias.

Bet jei jau atsitiko taip, kad kelionėje pajutote trynimą, neignoruokite to. Tinkama taktika gali apsaugoti nuo pūslių susidarymo ar jas greičiau išgydyti.

Pirmieji požymiai

Žygiuojant pradedamas jausti pastovus trynimas, deginimas, spaudimas vienoje vietoje. Dažniausiai tai būna kulno ar pirštų srityje, tačiau gali pasitaikyti ir ant pačio pado. Paprastai stengiamės į tai nekreipti dėmesio. Nusimovus batą, trynimo vietoje matosi paraudimas, oda čiupinėjant būna jautresnė. Tai yra įspėjimas, kad tavo pėdos kenčia. Joms skubiai reikia padėti. Tačiau mes dažniausiai pasiraukome ir einame toliau, kol galiausiai pritriname pūslę.

Ką reikia daryti pajutus pirmuosius trynimo požymius?

Patikrink batą, kojinę – gal susiraitė medžiagos raukšlė. Pasikeisk kojines, labai padeda storesnės ar dvigubos kojinės. Ypač, kai batai būna kiek per dideli ir einant jie smukinėja aukštyn žemyn per kulną. Kartais užtenka tvirčiau suveržti raištelius. Tai atrodo smulkmena, bet gali išspręsti problemą. Tai ypač aktualu mūvint sunkius kalnų batus.

 

Trinamas pėdos vietas reikia apsiklijuoti pleistru, kol dar nepritrintos pūslės. Tam tinka ir paprastas pleistras. Ypač gerai laiko vadinamasis „rusiškas“ rutulinis pleistras, kuris gerai laikosi. Nepagailėkite, apklijuokite plačiai, lygiai, kad jis pats nesiraukšlėtų ir nepradėtų trinti. Vakare nuimkite jį ir duokite odelei išdžiūti, pakvėpuoti, atsigauti. Kitą dieną reikia pakartoti klijavimą, nebent tikrai radote trynimo priežastį (pavyzdžiui blogos kojinės) ir ją pašalinote. Ištyrinėkite bato vidų, kartais net galima apčiuopti trinančią vietą. Čia gali padėti bato vidaus išklijavimas pleistru ar „poverteipu“.

Ką daryti, kai atsirado pūslė?

Pūslės atvėrimas. Reikia dezinfekuoti paviršių. Tinka žaizdų dezinfektantai (purškalas) ar spiritas, degtinė, pagaliau nuvirintas švarus, pamuiluotas vanduo. Nutepkite ar nupurkškite pūslę ir odą aplink ją. Įkirpkite atšokusią odelę su nudezinfekuotomis žirklutėmis, peiliuku, jei turite – su skalpelio galvute. Jei pūslė didelė įkirpkite keliose vietose. Su tvarstuku ar sulankstytu binto gabaliuku išspauskite visą skystį. Palaikykite prispaudę. Tik jokiu būdu nenukirpkite visos pūslės odelės. Ji veikia kaip biologinis tvarstis, neleidžia patekti nešvarumams ar žaizdelės, kuri yra po odele. Saugo, kad neprikibtų tvarsčiai ar kitos medžiagos tiesiogiai prie apnuogintų ląstelių. Be to, nukirpus odelę, liks labai jautri ir skausminga, mažiausiam prisilietimui atvira žaizdelė. Po kurio laiko reiktų pūslę vėl patikrinti, ar nesirenka daugiau skysčių, gal reikia pakartoti procedūrą? Vėl maunantis į batą, pūslę reikia užklijuoti su pleistru, kuris turi paminkštinimą, specialios medžiagos plotą vidinėje pusėje. Jis papildomai mažina spaudimą ir neleidžia pleistrui stipriai prikibti prie pūslės. Jei klijuosite paprastą pleistrą ant pūslės odelės, jis prilips prie odelės ir nuimant ją nuplėš.

Pūslę atverti reikėtų kaip galima anksčiau. Kuo ilgiau nešiosite pūslę, tuo didesnė ji gali pasidaryti. Skysčiai toliau kaupsis ir pūslė didės. O kuo ji bus didesnė , tuo ilgiau gis ir gadins jums kelionės džiaugsmą.

Dažnai rekomenduojama ne medikui pūslių neliesti ir nieko savarankiškai nedaryti. Tačiau ilgesnėje kelionėje mes liekame vieni ir savimi tinkamai turime pasirūpinti patys. Jei nieko nedarysite, pūslė didės ir galiausiai pati prakiurs tęsiant kelionę. Todėl geriau tai atlikti švariai ir laiku. Jei tai atliksite labai anksti, atkelta pūslės odelė dar gali būti nenumirusi visiškai. Ji atrodo dar rausva, čiuopiant jautri, skausminga. Prispausta ji dar gali prigyti. Ir kitą dieną, pašalinę trynimo priežastį, galite net nejausti diskomforto. Po kurio laiko ji greičiausiai apdžius, atšoks, bet po apačia jau bus ataugusi sveika odelė. Duokite pailsėti nutrintai vietai. Jei yra galimybė, batus dienai kitai pakeiskite į šlepetes ar sandalus.

Mažieji kojų pirštai

Labai dažnai šitie mažyliai sukelia daug didelių problemų. Atrodo ir batas gerai parinktas, ir kojinės tinkamos. Dažniausiai tai atsitinka ilgai leidžiantis žemyn su bet kuriais batais. Tokiu atveju rekomenduojama iš anksto apsiklijuoti pirštelius. Paprasti, maži pleistriukai prastai laiko, greit nuslenka ir trindamiesi bate dažnai padaro dar daugiau žalos. Patikimesnis yra didesnis pleistras ar kelis kartus plačiau apsukta pleistro juostelė.[/sociallocker]

Ko nereikia daryti?

Dažnai žygeiviai, alpinistai mėgsta pūslę persiūti adata su siūlu ir jį palikti žaizdoje. Taip jie tikisi, kad skystis išbėgs ir pūslė švariai sugis. Ir avis sveika ir vilkas sotus. Bet taip nebūna. Paprastai naudojamas siuvimo siūlas nėra sterilus, net pamirkius spirite. Net ir išvirintas jis po kurio laiko kolonizuosis (priaugs) bakterijomis. Geresnių gyvenimo sąlygų bakterijoms ir būti negali. Bate, kojinėje, po pleistru joms šilta, drėgna tamsu, maisto apstu – visa audinių skysčio pripildyta pūslė. Jei atlikote tokį „triuką“ ir pūslė nesupūliavo, galiu pasakyti, kad jums pasisekė. Gal bakterijos nebuvo labai piktos, ar jūsų organizmas buvo pakankamai stiprus ir atsparus tokiems eksperimentams.

Taigi, geri batai ir tinkamos kojinės padės išsaugoti kelionės žavesį. O jei vis tik pūslė prisitrynė, prižiūrėkite ją tinkamai ir laiku.

3 komentarai

 1. Milda

  Autorius nepaminejo hidrokoloidinių tvarsčių, kurie esant pūslėms -ir pravertoms, ir nepravertoms labai padeda, skatina žaizdelių gijimą, neprilimpa prie pačios atviros žaizdos, tad nuimant hidrokoloidinį tvarstį neskauda. Be to, su tokiais tvarsčiais galima praustis kojas, jis nesušlampa, o laikyti tvarstį užklijuotą galima daug ilgiau – net iki 7 dienų. Tokių tvarsčių mūsų vaistinėse yra jau seniai. Pvz su paminkštinimu storesnis Granuflex tvarstis, arba plonesnis, beveik permatomas Granuflex Extrathin tvarstis (ne ‘“pleistras“). Pūslėms nt kulno, pado yra maži dydžiai: 5x10cm, 10x10cm. Tvarsčius galima karpyt, bet dedant ant žaizdos juo trite apklijuoti ir bent 1,5cm aplink žaizdą esančios sveikos odos, kad tvarstis ilgiau išsilaikytų ir nepatektų iš išorės infekcija po tvarsčiu. Šie tvarsčiai – steriliose pakuotėse parduodami, vaistnėse galima pirkti ir po 1vnt. Plačiau galite teirautis nemokamu tel 8 800 70001.

 2. Skaistė

  Ačiū už komentarą.
  Straipsnyje aš nepaminėjau nė vieno konkretaus pleistro. Nenoriu užsiimti vaistinių firmų reklama.
  Straipsnelio tikslas buvo pamokyti kaip išvengti nutrynimų ar kaip elgtis esant šviežiai pūslei. Paminėti pleistrai labiau tinka rimtesnėms žaizdoms, negyjančioms opoms, ar ilgai, prastai gyjančioms žaizdoms. Ant kiekvienos žaizdos jų nėra reikalo krauti.
  Aš esu prieš pleistrų laikymą 5 ar 7d. nenuimant. Tai taikoma atitinkamais, specialiais atvejais. Kelionėje bate kai koja šunta, šlampa, po tokiu pleistru ilgai laikant gali prisikaupti visokio brudo ir galiausiai supūliuoti. Gražūs permatomi ploni pleistriukai bate irgi nesilaikys. Jie labai geri, bet labiau tinka kitoms mažiau apkraunamoms vietoms. Vaistinėse galima gauti specialių storų hidrokoloidinių tvarsčių kulnų nutrynimams. Tačiau jie gana brangūs. Jei reikia vaistinėlę suformuoti ilgai, sunkiai kelionei paprastai imi kas būtiniausia. Todėl apsiriboju paprastais pleistrais. Jei kulną nutrynė kasdieniniame gyvenime tada prašom, eikite į vaistinę ir jums pasiūlys daugybę naujų patobulintų pleistrų atmainų.

 3. Jurgita Matikiunaite

  Manau , kad zaizdeles geriau visai neklijuoti, jei tai imanoma. Dezenfekuoti metileno meliu, jis nepersti . Ir laikyti atvirai .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *